• facebook
 • rss
 • Nasze siostry z Lipia

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 08.12.2012 22:58

  Po ludzku można powiedzieć, że w którymś momencie naszego życia On się nam oświadczył. Śluby to po prostu powiedzenie "tak" tej miłości. Życie siostry to znak, że jest Bóg, który kocha - mówi s. Małgorzata Glanc, przełożona Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej.

  Wspólnota istnieje od ponad 30 lat. Potocznie mówi się o nich po prostu "Siostry z Lipia" i są znane w diecezji. Obecnie we Wspólnocie są 23 siostry. Trzy z nich, 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest ich patronalnym świętem, złożyły swoje śluby; s. Monika Skowron z Koszalina i s. Malwina Iwanicka ze Sławoborza - czasowe, a s. Natalia Frączek ze Słupska - wieczyste.

  Lipie, niewielka miejscowość k. Rąbina i jeszcze mniejsza Rola, czyli dosłownie parę domów w lesie, stały się ważnym miejscem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. To właśnie tam w roku 1977 zaczęła tworzyć się Wspólnota.

  - Gdybyśmy popytali ludzi, to kojarzyliby Siostry głownie z Ruchem Światło-Życie - mówi ks. dr Tomasz Tomaszewski, asystent kościelny. Rzeczywiście to z tego Ruchu Siostry wyrosły i z nim wciąż są związane. Lipie stało się miejscem rekolekcyjnym. Przez domy na Roli i w Lipiu przewinęły się tysiące ludzi, z których wielu przyznaje, że właśnie tam spotkali Pana Boga.

  Siostry to jednak nie tylko Oaza. - Są otwarte na różne formy tego, co dziś nazywamy nową ewangelizacją - tłumaczy ks. Tomaszewski. Siostry prowadzą Dom Samotnej Matki, posługują w parafiach (Czarne i św. Wojciech w Koszalinie), są w Seminarium, biorą udział w letnich ewangelizacjach nadmorskich, prowadzą różne rekolekcje.

  - Ich obecność, oprócz tej widocznej, duszpasterskiej, jest też cicha. Jest to wspólnota życia konsekrowanego, a więc nie chodzi w niej tylko o aktywność zewnętrzną, ale także o życie modlitwy - przypomina ks. Tomaszewski.

  Po Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha, podczas której trzy siostry złożyły śluby, wszyscy przeszli do szkoły przy ul. Jabłoniowej, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

  Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Niedzielnego" 16 grudnia. Zapraszamy już teraz do galerii z uroczystości złożenia ślubów oraz na stronę Wspólnoty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół