• facebook
 • rss
 • Wiekowy tryptyk wygląda jak nowy

  Karolina Pawłowska

  dodane 09.12.2012 01:14

  W patronalne święto koszalińskiej katedry wierni mogli po raz pierwszy zobaczyć odnowiony wystrój prezbiterium świątyni. Nowy ołtarz główny odsłonił i pobłogosławił przewodniczący uroczystościom odpustowym bp Edward Dajczak.

  Ołtarz, który stanął w prezbiterium świątyni ma prawie 4,5 m wysokości, a po otwarciu skrzydeł - 6 m szerokości. W centralnej części przedstawiona jest Matka Boża z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Janów: Chrzciciela i Ewangelisty, a w skrzydłach towarzyszy im 12 apostołów, natomiast w predelli ustawione są rzeźby półpostaci świętych niewiast.

  Tryptyk to prezent na 500. rocznicę domniemanej pierwszej konsekracji ołtarza, który stał w prezbiterium świątyni od ok. 1512 r. Nie wiadomo, jak pierwotnie wyglądał ołtarz. Prawdopodobnie kolejne szafy ołtarzowe, wykonane z miękkiego drewna, po prostu się rozpadały.

  Po tym, jak ostatni tryptyk rozleciał się w połowie XIX w., figury „wędrowały” po kościele: a to umieszczano je przy ambonie, a to przy chrzcielnicy w kruchcie, a ostatecznie – na strychu. Po ostatniej renowacji zostały umiejscowione w prezbiterium na kratownicy.

  W marcu tego roku figury trafiły ponownie do pracowni konserwatorskiej. Renowacją rzeźb z koszalińskiego ołtarza zajęła się firma Gorek Restauro, ta sama, która nadała blask zabytkom z kołobrzeskiej bazyliki. Zespół konserwatorów, historyków sztuki, stolarzy i snycerzy przywrócił średniowiecznym dębowym rzeźbom „ludzkie twarze” pozbawiając je odpustowej kolorystyki oraz wykonał szafę ołtarzową.

  Przy okazji renowacji przeprowadzono gruntowne badania, odsłaniające nieco tajemnicę pochodzących z koszalińskiego ołtarza figur.

  - Prace poprzedził obszerny projekt badawczy, w ramach którego przeprowadzono różne analizy m.in. wykonano serię tomografii komputerowych, określających stan zachowania drewna, oraz ustalono skład pigmentów w najstarszych zachowanych warstwach malarskich. Przeprowadzono także badania dendrochronologiczne, które pozwoliły ustalić w przypadku ponad połowy rzeźb, nie tylko gatunek drewna, z którego zostały wykonane rzeźby, ale także jego pochodzenie i dokładną datę ścięcia. To drewno dębowe, z lasów w dorzeczu Wisły na wysokości Torunia, ścięte zimą na przełomie 1491 i 1492 r. - zdradza Przemysław Gorek, szef ekipy konserwatorskiej.

  Odnowienie ołtarza było tylko jedną z wykonanych prac w prezbiterium koszalińskiej katedry. Piękne, żebrowo-krzyżowe sklepienie, rozjaśniły kolory i zdobienia. Na obu ścianach, dotychczas przesłoniętych przez stalle, pojawiły się nisze.

  Odkryte podczas remontu osiem podwójnych wnęk ostrołukowych, po odnowioniu zostaną wkomponowane w nowe stalle.

  - Katedra w Koszalinie jest pięknem tego miasta. Pokazuje, że Bóg jest tu z nami. Ale jest też znakiem mówiącym, że ludzie wszystkich czasów, którzy tu mieszkali, robili wszystko, żeby dom Boga pomagał im spotykać Go także pięknem - mówił podczas uroczystości bp Edward Dajczak.

   

  Fragmenty homilii biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka:

  Homilia wygłoszona na uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP cz. I
  Bp Edward Dajczak
  Karolina Pawłowska/GN

  Homilia wygłoszona na uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP cz. II
  Bp Edward Dajczak
  Karolina Pawłowska/GN

  Homilia wygłoszona na uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP cz. III
  Bp Edward Dajczak
  Karolina Pawłowska/GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół