• facebook
 • rss
 • Nowy Rok z 40 tys. przyjaciół

  Karolina Pawłowska

  dodane 01.01.2013 14:57

  Kolejny etap pielgrzymki zaufania zainicjowanej przez wspólnotę braci z francuskiego Taize przyciągnął do Rzymu tysiące młodych Europejczyków. Wśród nich nie zabrakło pielgrzymów z naszej diecezji.

  „Na gorąco”, jeszcze przed powrotem do domu, zachcieli podzielić się z nami swoimi wrażeniami.

  W Roku Wiary młodzi zostali zaproszeni do wspólnej modlitwy w intencji pokoju na świecie w czterech bazylikach Wiecznego Miasta.

  Jak relacjonują nasi uczestnicy pielgrzymki zaufania, niezwykłe spotkanie zgotował młodym Benedykt XVI. Papież spotkał się z nimi drugiego dnia ich pobytu w Rzymie. Mówił im o budowaniu zaufania i odkrywaniu wiary w Jezusa – gwaranta szczęśliwego i pełnego pokoju życia. – Młodzież odwzajemniła ciepło i serdeczność papieża przez pełne entuzjazmu skandowanie „vivat Benedetto!” – przyznaje ks. Tomasz Roda, jeden z duszpasterzy, którzy pojechali z młodzieżą do Rzymu.

  Tradycyjnie uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych goszczeni są przez mieszkańców parafii miasta, w którym odbywa się pielgrzymka. – To właśnie w parafiach trwają też poranne modlitwy i dyskusje na postawione przez Benedykta XVI pytanie, które Wspólnota z Taize uczyniła tegorocznym hasłem spotkania: Jak oczyścić źródła zaufania do Boga? – relacjonuje ks. Roda.

  Także i tym razem przeszkodą dla młodych chrześcijan z całej Europy nie były różnice językowe ani kulturowe. Nic nie stoi na przeszkodzie by razem dyskutować, modlić się, a także bawić podczas Święta Narodów, czyli obchodzonego w czasie spotkań Nowego Roku. – Warto odkrywać takie spotkania. Jestem bardzo zadowolona, że pojechałam – mówi Sylwia Wnuk-Lipińska, studentka Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Pozwalają one na budowanie relacji z innymi ludźmi, moimi rówieśnikami. Przede wszystkim jednak odkryłam modlitwę – proste kanony, który zachęcają do budowania swojego życia duchowego – dodaje studentka.

  O wspólnej modlitwie podczas Europejskich Spotkań Młodych mówi także jej kolega z Akademii, Jan Łukaszewicz. – Kościół jest tak różny, jak różnią się młodzi ludzie, którzy go tworzą, ale jeden podczas modlitwy i w poszukiwaniu odpowiedzi o sens wiary. To fajne spotkanie, zapalające moja nadzieję, kim mam być w świecie – dzieli się wrażeniami.

  – Wielu spotkanych młodych ludzi odrywa się od swoich codziennych spraw, aby tu podładować najważniejsze baterie: zaufanie, wiarę, nadzieję, miłość i, by po powrocie zaczać żyć inaczej – dodaje ks. Tomasz Roda.

  Wśród uczestników tegorocznego Europejskiego Spotkania Młodych było ponad 12 tys. Polaków, w tym około 200 młodych ludzi z naszej diecezji. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół