• facebook
 • rss
 • Oazy tętniące życiem

  Karolina Pawłowska

  dodane 26.01.2013 22:37

  – Pamiętam ojca Blachnickiego, jak z całą mocą mówił, że dzięki oazie można zmienić obraz parafii i Kościoła. Szczecinek i Borne Sulinowo to właśnie takie miejsca, gdzie te słowa znajdują swoje potwierdzenie – mówił podczas spotkania opłatkowego do młodych i dorosłych członków Ruchu Światło-Życie bp Edward Dajczak.

  Ponad 120 młodych oazowiczów oraz członków dorosłej gałęzi Ruchu – Domowego Kościoła z borneńskich i szczecineckich wspólnot wzięło udział w spotkaniu opłatkowym w Bornem Sulinowie.

  Świętowanie rozpoczęli Mszą św. pod przewodnictwem bp Edwarda Dajczaka. – Ileż mógłbym przytoczyć świadectw młodych ludzi z naszej diecezji, którzy po wejściu do wspólnoty ze zdumieniem odkrywali, że stają się kimś, kim nawet sobie nie wyobrażali wcześniej. Zaskoczeni i zdumieni tym, co Bóg w nich zrobił – mówił do członków Ruchu. – Żeby dzisiaj owocnie głosić Ewangelię trzeba tworzyć wspólnoty. Nie ma innej możliwości.

  Hierarcha wskazywał, że dzięki wspólnocie łatwiej jest żyć „Jezusowym stylem”, dzięki któremu człowiek i jego otoczenie czują się bezpiecznie. Przypominał także, że to wspólnota daje ludziom oparcie w trudnych chwilach. – Ta wspólnota, którą tworzymy tu, na ziemi, nie jest pozbawiona wad. Różnimy się, mamy inne zdanie, czasem mamy gorszy dzień. Ale to, co jest zasadnicze to wspieranie się na modlitwie. Każda chwila modlitwy wydobywa nasze serce i umysł z takiego zawężenia, w którym przesadnie interesujemy się sami sobą. Modlitwa pięknie wprowadza w świat uwagi o drugiego – zauważał bp Dajczak.

  Dynamicznie rozwijające się wspólnoty Oazowe w Bornem Sulinowie i w Szczecinku są zdaniem biskupa miejscami, które potwierdzają słowa założyciela Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszka Blachnickiego. – Mówił z całą mocą, że dzięki oazie można zmieniać obraz parafii i Kościoła. To właśnie mogą być takie miejsca, gdzie Duch Święty powieje, a ludzie powiedzą: „dobrze, damy się ponieść”.

  Młodzi z Bornego Sulinowa przygotowali także prezentacje, w której opowiadali o swoim życiu w Oazie. – Oaza to nie tylko formacja w ścisłym rozumieniu. Formacja to też wspólne świętowanie urodzin, imprezy andrzejkowe czy sylwestrowe, wyjazdy, choćby na mecze koszykówki. Jesteśmy z Panem Jezusem i w kinie, i na stadionie, i nad jeziorem. Nie ma przestrzeni, która nie jest dla nas – opowiada o liczącej już ponad 60 członków młodej wspólnocie jej moderator, ks. Sebastian Przybyła.

  Sami oazowicze przyznają, że na Oazę w Bornem Sulinowie zapanowała dobra moda. Moda ta spodobała się również dorosłym. Na początku grudnia powołali do życia krąg Domowego Kościoła. Należy do niego siedem rodzin.

  Podczas swojego świętowania członkowie Ruchu modlili się także o beatyfikację Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – W ubiegłym roku, w 25. rocznicę śmierci założyciela Ruchu, 27 lutego, z inicjatywy poprzedniego moderatora, ks. Zbigniewa Woźniaka, odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Edward Dajczak. Teraz chcemy zaakcentować tę sprawę jeszcze bardziej, stąd pomysł, by modlić się w tej intencji każdego 27 dnia miesiąca – mówi diecezjalny moderator Ruchu, ks. Tomasz Tomaszewski.

  Ks. Tomasz odprawia w tym dniu Mszę św. za Ruch w diecezji za wstawiennictwem ks. Blachnickiego. Msza o beatyfikację Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest także w tym dniu odprawiana w koszalińskiej katedrze. Informacje o modlitwie w intencji beatyfikacji założyciela Ruchu można znaleźć na stronie Ruchu Światło-Życie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: http://www.koszalin.oaza.pl.

   

  Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

  Boże, Ojcze wszystkich ludzi, Ty w pełni czasów posłałeś do nas Swojego Syna, aby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno i mocą Ducha Świętego pozwalasz nam uczestniczyć w Twoim życiu. Ty w każdym czasie wzywasz ludy i narody, aby oczyszczone we Krwi Baranka przeszły z wielkiego ucisku do Twojej chwały. Wielbimy Cię w Twoim Kościele, który jest „światłem” narodów. Dziękujemy Ci za ludzi Kościoła, których współcześnie postawiłeś na naszej drodze życia. Przez wstawiennictwo Niepokalanej, Matki Kościoła prosimy o dar coraz większej miłości, z której zrodził się Kościół i dla której został powołany.

  Dziękujemy Ci za liczne charyzmaty Kościoła i za dary otrzymane na drodze Oazy Żywego Kościoła i Ruchu Światło-Życie, których założycielem jest Twój kapłan Franciszek Blachnicki, „gorliwy apostoł nawrócenia i wewnętrznej odnowy człowieka” (Jan Paweł II). Jesteśmy przekonani, że kapłan ten uczestniczy już w Twojej chwale niebieskiej. Jeżeli jednak Ty, Ojcze, wybrałeś go, by teraz w szczególny sposób kapłan ten stał się dla nas wzorem i przykładem, i by nadal przyczyniał się do wzrostu Twego Królestwa na ziemi, to naszym zadaniem będzie przyczyniać się do tego, by ta wola stała się powszechną nie tylko w niebie, ale i na ziemi. Prosimy Cię o to z całą pokorą, a czynimy to przez naszego Pana za wstawiennictwem Niepokalanej, Matki Kościoła. Amen.

   

  Modlitwa przez wstawiennictwo sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

  Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego Kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

  Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco miłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

  Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczynić się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

  Bądź uwielbiony Boże w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski …………. , o którą najpokorniej proszę. Amen.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół