• facebook
 • rss
 • Niedziela Palmowa na... biało

  Karolina Pawłowska

  dodane 24.03.2013 19:41

  Takiej Niedzieli Palmowej w Szczecinku jeszcze nie było. Mieszkańców zaskoczyła nie tylko śnieżyca. Na szczęście nie udaremniła barwnego i rozśpiewanego korowodu z palmami.

  Orszak Niedzieli Palmowej zorganizowano w mieście po raz pierwszy. – Ośmielił nas Orszak Trzech Króli, z którym w tym roku także debiutowaliśmy. Chcieliśmy zaprosić mieszkańców Szczecinka do radosnego wyrażenia swojej wiary na ulicach. Chrześcijaństwo to przecież religia radości – wyjaśnia ks. Marek Kowalewski, proboszcz z parafii pw. św. Franciszka, inicjator szczecineckiego maszerowania. Podobnie, jak podczas styczniowego wydarzenia, także i teraz dopisały frekwencja i dobre humory uczestników orszaku.

  Wyruszyli z parafii pw. Ducha Świętego w samo południe. Nie zaważając na padający śnieg, dzielnie przemaszerowali z Apostołami i Panem Jezusem do kościoła Mariackiego i dalej na plac Wolności. Po drodze byli świadkami ewangelicznych scenek. Przygotowali je ci sami aktorzy od św. Franciszka, którzy wieczorem wcielili się w uczestników inscenizacji Wielkiego Czwartku, zaprezentowanej w kinie „Wolność”. W odgrywanie scenek włączyli się również m.in. oo. redemptoryści i duszpasterze z kościoła Mariackiego (z brawurową kreacją proboszcza ks. Tadeusza Wilka, odgrywającego z wielkim zaangażowaniem rolę Annasza) oraz siostry służebniczki i niepokalanki.

  Przed ratuszem na wszystkich uczestników orszaku czekały dalsze atrakcje – koncert zespołu Swojacy oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą i największą palmę. Mimo że do tegorocznego rekordu Polski sporo szczecineckim palmom brakowało, rozmiary niektórych z nich były naprawdę imponujące. Zwycięska palma mierzyła 6,7 m!

  – Tak naprawdę nie wprowadzamy żadnej nowinki. Takie orszaki są wpisane w naszą polska tradycję, tyle że tak łatwo o niej zapominamy. Chętniej sięgamy po to, co z Zachodu, obce nam Halloween czy walentynki, a zapominamy o tym, co nasze, rodzime i piękne – podsumowuje Jadwiga Nowak, współscenarzysta i reżyser inscenizacji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół