• facebook
 • rss
 • Biało-Czerwona na zachętę

  Karolina Pawłowska

  dodane 29.04.2013 20:34

  Do kołobrzeżan trafiło dzisiaj 200 flag narodowych. W ten sposób władze miasta zachęcały do uczczenia Dnia Flagi Narodowej i przypominało o innych ważnych świętach państwowych.

  Flagi na dziedzińcu kołobrzeskiego ratusza rozdawali przechodniom uczniowie Zespołu Szkół im Henryka Sienkiewicza razem z prezydentem miasta. Zdaniem Janusza Gromka z wywieszaniem flag przez kołobrzeżan nie jest źle, ale trzeba o tym przypominać. – Szybko żyjemy i w tym pędzie można zapomnieć o fladze, a szkoda, bo to wyraz naszego patriotyzmu – mówi włodarz miasta.

  – Rozmawialiśmy na ten temat w szkole i nie trzeba przekonywać młodzieży do manifestowania patriotyzmu, wystarczy ich trochę do tego zachęcić. Młodzi ludzie rzadko myślą o świętach narodowych. Takie akcje to dobry sposób, by te sprawy zajęły nieco ważniejsze miejsce w ich hierarchii spraw ważnych – przyznaje Jolanta Rymaszewska, wicedyrektor ZS im. Henryka Sienkiewicza, która razem z uczniami trzeciej klasy technikum zawodowego zachęcała przechodniów do wywieszenia flagi.

  – Próbuje się mówić, że patriotyzm jest niemodny i nudny, że młodych ludzi to nie interesuje. A patriotyzm to przecież kierowanie się wartościami w życiu prywatnym i publicznym, a nie puste pojęcie. Jeśli to zatracimy, stracimy swoją tożsamość – mówi Arkadiusz Piecyk, który razem z kolegami namawiał przechodniów do uczczenia 2 maja flagą w oknie. Przyszli informatycy podkreślali także, że pomysł chwycił i Biało-Czerwone rozchodziły się jak przysłowiowe świeże bułeczki.

  Krystyna Kwiatkowska cieszyła się nie tylko z otrzymanej w prezencie flagi. Jak mówi akcja stała się również pretekstem do wytłumaczenia podczas spaceru wnuczkowi, jak ważne są symbole narodowe. – Wywieszamy z mężem flagę na każde święto państwowe, ale widzę, że młodsze pokolenie nie ma już tego nawyku. Warto im przypominać, że powinniśmy robić to robić z dumą, a nie wstydzić się tego, kim jesteśmy – przekonuje kobieta.

  Uczniowie przygotowali również dla mieszkańców informację, w jakie dni w oknach kołobrzeskich domów powinny pojawić się flagi: 18 marca w Rocznicę Walk o Kołobrzeg, 1 maja w Święto Pracy, 2 maja w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 maja w Święto Konstytucji 3 Maja i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół