• facebook
 • rss
 • Piknik Militarny w Jastrowiu

  Karolina Pawłowska

  dodane 12.08.2013 01:29

  Na trzy dni Jastrowie opanowali rekonstruktorzy i pasjonaci militariów. Pod hasłem „Pierwszy dzień wolności” promowali zabawę w historię oraz zachęcali do poznawania przeszłości swojej ziemi.

  W programie znalazły się pokazy i inscenizacje batalistyczne, wśród których niewątpliwym wydarzeniem była bitwa pancerna z udziałem czołgu T-34 oraz repliki niemieckiego czołgu Pantera.

  Cały czas można było również z bardzo bliska oglądać pojazdy wojskowe a także sporo dowiedzieć się od rekonstruktorów, którzy starali się odtworzyć dla widzów fragmenty frontowego życia żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich. Można było m.in. trafić do niemieckiego lazaretu lub podejrzeć jak wyglądał polski sztab polowy.

  – Atrakcją były również pojazdy: czołg Twardy, Rosomak i Hammer, które przyjechały z jednostki wojskowej z Czarnego. Ale prawdziwą gratką były zabytkowe pojazdy, m.in. czołg T 34 oraz replika niemieckiego czołgu Pantera – mówi Witold Przewoski, komandor pikniku.

  – Interesujemy się historią złotowszczyzny, Wału Pomorskiego, tzw. Ziem Odsykanych po 1945 r. Tutaj o Jastrowie, pobliskie Podgaje, toczyły się niesamowicie ciężkie walki o czym chcemy przypominać. Tworzymy grupy rekonstrukcyjne, zakładamy stowarzyszenia, gramy w filmach oraz przygotowujemy taki inscenizacje – wyjaśnia Grzegorz Tyluś, scenarzysta i reżyser prezentowanych podczas pikniku inscenizacji.

  Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenie to głównie przypomnienie historii Jastrowia z okresu II wojny światowej oraz popularyzacja dramatu „Pierwszy dzień wolności” autorstwa Leona Kruczkowskiego, który po wyzwoleniu z obozu znalazł się właśnie w tym miasteczku. Na kanwie rozgrywających się tu wydarzeń oparł swój dramat.

  – My jeszcze uczyliśmy się w szkole, trochę opowiadali nam dziadkowie. Ale dzisiaj dzieciakom trzeba wszystko wyjaśniać. To nie była zabawa, gra komputerowa, w której wciska się klawisz, restart i biegniemy dalej. My nie tworzymy iluzji, jaka to wojna była fajna, jak świetnie poganiać sobie z bronią, postrzelać. Wkładając mundury niemieckie nie propagujemy też faszyzmu. Chodzi o zaproszenie do poznawania historii, także tej lokalnej. Bo jak coś się dotknie, coś przeżyje i poczuje, to staje się to interesujące – dodaje Bogusław Pańczak, członek Miłośników Historii Ziemi Złotowskiej.

  W pikniku wzięli udział rekonstruktorzy z ok. 30 grup i stowarzyszeń z całej Polski. Imprezie towarzyszyły koncerty zespołów i występy artystyczne lokalnych artystów.

  II Piknik Militarny w Jastrowiu zorganizowany został przez Urząd Gminy i Miasta Jastrowie, Ośrodek Kultury w Jastrowiu i firma PHU TOMEX, właściciela serwisu Centrum-Militarne.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół