• facebook
 • rss
 • Podwójne świętowanie w Słupsku

  Karolina Pawłowska

  dodane 19.08.2013 01:34

  W słupskiej parafii pw. św. Jacka 18 sierpnia obchodzono dwa jubileusze: 75. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła oraz 75. urodziny ks. Jana Giriatowicza.

  Pracujący w Słupsku od 1976 r. ks. prałat Jan Giriatowicz bez wątpienia jest postacią nietuzinkową, która mocnymi zgłoskami wpisała się w krajobraz miasta.

  Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, został odznaczony przez Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność na rzecz miasta i jego mieszkańców uchwałą Rady Miejskiej nadano mu również tytuł Honorowego Obywatela Miasta Słupska. 

  Znają go doskonale nie tylko parafianie ze św. Jacka i mieszkańcy Słupska, którzy licznie przybyli na Mszę św. w 75. rocznicę urodzin duszpasterza oraz na dalsze uroczystości w Muzeum Pomorza Środkowego. 

   

  Komitet organizacji jubieluszu
  Karolina Pawłowska /GN

   

  Skąd pomysł na podwójne świętowanie wyjaśnia Tadeusz Szczyrbak, wrocławianin, lider Rodziny Rodła, który od niemal dekady wskrzesza i przypomina o dokonaniach Związku Polaków w Niemczech. 

   

  Tadeusz Szczyrbak
  Karolina Pawłowska /GN

   

  Pięć Prawd Polaków zostało uchwalonych i uroczyście proklamowanych w niedzielę, 6 marca 1938 r., w największej sali teatralnej w Berlinie, w czasie Kongresu Związku Polaków w Niemczech. W obecności prawie 6 tys. przedstawicieli mniejszości polskiej ogłosił je uroczyście ks. Bolesław Domański. Jak brzmi ten swoisty mały katechizm narodowy?

   

  Tadeusz Szczyrbak
  Karolina Pawłowska /GN

   

  To nie pierwsze spotkanie rodlaków w Słupsku. W ubiegłym roku ci, którzy czują się spadkobiercami deklaracji Związku Polaków w Niemczech uczcili właśnie tutaj 90. rocznicę powołania organizacji. I choć idee Związku znane są bardziej na zachodnich ziemiach i na Dolnym Śląsku, także w Słupsku można odnaleźć ślady działalności narodowościowej mniejszości polskiej. Tu odbywał się proces Jana Bauera, obecnie uznawanego za jedną z kluczowych postaci polskiego ruchu narodowego na Pomorzu Zachodnim. 

   

  Tadeusz Szczyrbak
  Karolina Pawłowska /GN

   

  Po Mszy św. w kościele pw. św. Jacka, podczas której modlono się m.in. o wyniesienie na ołtarze ks. dr. Bolesława Domańskiego, można było wysłuchać prelekcji o Polakach spod znaku Rodła w Muzeum Pomorza Środkowego. 

  Nie zabrakło również życzeń dla ks. Jana oraz urodzinowego tortu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół