Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Jednak najstarsze w Polsce!

Razem z cudowną figurą w ręce konserwatorów trafił też jeszcze jeden zabytek związany z Pietą. Jego odkrycie w skrzatuskim skarbcu okazało się sensacją.

Skrzatuski jubileusz związany jest rocznicą koronacji Piety. Ćwierć wieku temu na głowę Matki Bożej i Jej Syna prymas Józef Glemp włożył papieskie korony. Ale nie są one jedyne.

Przed dwoma laty w skarbcu sanktuarium natrafiono na inne korony. Niepozorne i z wyglądu tandetne, przeleżały lata bezpieczne i zapomniane. Ich odkrycie okazało się nie lada ciekawostką. Trafiły w ręce fachowców, którzy poddali je renowacji oraz badaniom. Najprawdopodobniej to najstarszy zachowany tego typu zabytek w Polsce!

Jak zauważa ks. Henryk Romanik, diecezjalny konserwator zabytków korony papieskie, które od 25 lat są na głowie Maryi i Jezusa nie są pierwsze, ale być może nie będą też ostatnie:

 

ks. Henryk Romanik
Karolina Pawłowska /GN

 

Wskazuje też przy tym na pewną ciekawostkę:

 

ks. Henryk Romanik
Karolina Pawłowska /GN

O tych historycznych koronach niewiele wiadomo. Warto zauważyć, że kiedy w 1575 r. dochodziło do pogromu w Mielęcinie, atak protestantów skierowany został właśnie na cudowną figurę. Na odkrycie wszystkich tajemnic skrzatuskiej Piety i Jej koron trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać:

ks. Henryk Romanik
Karolina Pawłowska /GN

Co dalej z koronami?
 

ks. Henryk Romanik
Karolina Pawłowska /GN

 

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Nie przegap

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie...