• facebook
 • rss
 • Więcej niż uczyć

  Karolina Pawłowska

  dodane 18.10.2013 07:32

  – Bądźcie dla młodych nie tylko nauczycielami, ale i wychowawcami. Nie możecie być ludźmi obojętnymi. Prezentujcie jasny i oczywisty świat wartości – zachęcał pedagogów bp Paweł Cieślik.

  Hierarcha spotkał się z członkami koszalińskiego duszpasterstwa nauczycieli, które wznawia zajęcia formacyjne po wakacyjnej przerwie. W kościele pw. św. Józefa przy koszalińskiej katedrze przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji nauczycieli.

  – Dzisiejsze czasy odznaczają się brakiem przejrzystej hierarchii wartości i upadkiem autorytetów. Współcześnie człowiek, zwłaszcza młody, ma trudności z urzeczywistnianiem wartości, bo sama kultura przeżywa kryzys wartości. Jesteśmy tego świadkami na co dzień – przekonywał w homilii.  

  Hierarcha przywołał porównanie kard. Ravasiego, który mówił o społeczeństwie konsumpcyjnym, nie uznającym już braku Boga za brak. – Znajdujemy się w łodzi, której stery przejął kucharz. Z megafonu nie słyszymy już, w jakim kierunku mamy płynąć, lecz jedynie, co będziemy jeść – wskazywał.

  Przypominał również, że przeżywany we wrześniu po raz trzeci Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego wskazywał na konieczność wychowywania do wartości.

  – Zachodzi pilna konieczność wychowania do wartości, tych, które są istotne dla rozwoju człowieka i życia w duchu chrześcijańskim. Wartości dotyczą sfery fizycznej, duchowej i społecznej oraz ustalają nasze postawy wobec ludzi i rzeczy. To wiara nadaje sens naszym wysiłkom i ustala właściwą hierarchię wartości – mówił bp Cieślik.

  – Duszpasterstwo nauczycieli ma być swego rodzaju grupą wsparcia nie tylko przez modlitwę, ale i konkretną, zdrową argumentację. Dlatego chcemy w tym roku zająć się tematem ideologii gender, szukać kontrargumentów do tego, co się wokół nas dzieje – zauważa ks. Tomasz Roda, świeżo upieczony duszpasterz środowiska nauczycielskiego w Koszalinie.

  Spotkania koszalińskiego duszpasterstwa nauczycieli odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w parafii pw. św. Kazimierza.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół