• facebook
 • rss
 • Jan Nowicki o bł. Janie Pawle II

  Karolina Pawłowska

  dodane 19.10.2013 03:06

  Z niezwykle emocjonalnym i przejmującym spektaklem o bł. Janie Pawle II w szczecineckim Kinie Wolność wystąpił Jan Nowicki.

  Przygotowane i wyreżyserowane przez Jana Nowickiego przedstawienie „Co może jeden człowiek” to podróż przez najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły: śmierci matki, powołanie kapłańskie, wybór na papieża oraz o dramatyczne wydarzeniach z 13 maja 1981 r., kiedy to na placu św. Piotra w Rzymie został postrzelony przez tureckiego zamachowca Ali Agcę.

  W spektaklu można było usłyszeć w mistrzowskiej interpretacji wiersze Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana, Jacka Kaczmarskiego oraz samego Jana Nowickiego. 

  Muzykę do spektaklu stworzyli występujący razem z aktorem muzycy krakowskiego zespołu jazzowego De Profundis: Cezary Chmiel, Marek Stryszowski i Tomasz Kudyk.

  Inspiracją do powstania tego poetycko-muzycznego przedsięwzięcia była beatyfikacja papieża Polaka.

  „Co może jeden człowiek - w hołdzie Janowi Pawłowi II” to trzecia, po „Drodze Krzyżowej” i spektaklu „Z obłoków na ziemię” propozycja poetycko-muzyczna przygotowana wspólnie z zespołem De Profundis. I, jak się zdaje, nie ostatnia.

  Muzykę do "Co może jeden człowiek" stworzył krakowski zespół jazzowy De Profundis   Muzykę do "Co może jeden człowiek" stworzył krakowski zespół jazzowy De Profundis Karolina Pawłowska /GN - Chodzi mi po głowie taki pomysł, żeby zrobić jeszcze jedną rzecz, może ostatnią, bo jakiś taki stary się zrobiłem ostatnio - śmieje się aktor, choć werwy i ekspresji mógłby mu pozazdrościć niejeden dwudziestolatek.

  Nowe przedsięwzięcie artystyczne ma dotyczyć św. Franciszka. Aktor nie ukrywa, że inspiracją do „wzięcia na warsztat” postaci Biedaczyny z Asyżu jest papież Franciszek. - Ten wybór to musiała być naprawdę interwencja Ducha Świętego! Franciszek jest niesamowitą postacią. To, co już zrobił w Kościele i dla Kościoła, to są rzeczy nieodwracalne, cudowne - mówi Jan Nowicki o nowym papieżu.

  Przed wieczornym spektaklem mieszkańcy Szczecinka mogli także wziąć udział w spotkaniu autorskim w EMPIK-u. Jan Nowicki promował swoją zeszłoroczną książkę „Mężczyzna i one”, która w pewien sposób jest autobiograficznym rozliczeniem z życiem i kobietami, które je z nim dzieliły.  Aktor wspomniał również o swojej nowej książce, która na razie jest w fazie przygotowań. Opowiadać będzie o radościach i troska życia emeryta.

  Organizatorem spotkania z aktorem w Szczecinku była Samorządowa Agencja Promocji i Kultury.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół