• facebook
 • rss
 • Koledzy z wojska i od ołtarza

  Karolina Pawłowska

  dodane 24.10.2013 00:21

  40 lat temu pojechali na Jasną Górę podziękować Matce Bożej, że pomogła im przetrwać dwuletnią przymusową służbę wojskową. Teraz dziękowali za swoje kapłaństwo na Górze Chełmskiej.

  Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie po 40 latach. Nie widzieli się, odkąd opuścili jednostkę wojskową w Brzegu nad Odrą.

  11 kapłanów z całej Polski spotkało się u swojego kolegi z wojska, ks. Władysława Stec-Sali, proboszcza słupskiej parafii pw. św. Józefa.

  W październiku 1971 r. 31 alumnów z 10 seminarium duchownych otrzymało wezwania do stawienia się w jednostce wojskowej w Brzegu. Służba wojskowa kleryków była jedną z form represji, które dotykały duchowieństwo w PRL-u.

  Od 1959 do 1980 r. alumni na dwa lata trafiali do jednej z trzech specjalnych jednostek. W ostatnich latach poborowi towarzyszyła m.in. instrukcja od gen. Wojciecha Jaruzelskiego: „Wpajać im dogłębne przekonanie o aspołecznym zawodzie księdza”.

  Klerycy trafiali do jednej z trzech specjalnych jednostek wojskowych: w Brzegu nad Odrą, Szczecinie-Podjuchach oraz Bartoszycach. W tej ostatniej jednostce służbę wojskową odbywał także bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

  Choć brzeska jednostka postrzegana była jako ta o najłagodniejszym rygorze, i tutaj klerycy doświadczali represji za jawnie manifestowaną wiarę i chęć realizowania swojego powołania do kapłaństwa. Byli również inwigilowani i poddawani komunistycznej indoktrynacji.

  - Modliliśmy się, kiedy się dało. Na poligonie szukaliśmy ustronnego miejsca, żeby zaśpiewać litanię. W czasie wolnym odmawialiśmy Różaniec. Klękaliśmy przy łóżku do modlitwy i od razu wchodzili dowódcy drużyn. Wydawali komendę powstań, albo kopali w krzesła, na których były złożone w kostkę ubrania. Nie wstawaliśmy tak długo, aż skończyliśmy. To strasznie drażniło przełożonych. Tym bardziej, że modlitwa nas scalała, tworzyła z nas grupę - wyjaśnia ks. Stanisław Szeja, proboszcz w Mikołowie w archidiecezji katowickiej.

  Klerycy organizowali w jednostce nawet tzw. „suche Msze”, podczas których sprawowali liturgię słowa i przyjmowali duchową Komunię Świętą.

  Z 31 alumnów odbywających wówczas razem służbę wojskową żaden nie zrezygnował z seminarium pod wpływem indoktrynacji wojskowej.

  Razem z księżmi z brzeskiej jednostki świętował także ks. prałat ks. prałat Zygmunt Bąkowski, wówczas proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Brzegu, która pomagała klerykom przetrwać służbę wojskową.

  Księża odwiedzili m.in. sanktuarium na Górze Chełmskiej, gościli u bp. Edwarda Dajczaka oraz spotkali się wspólnie przy ołtarzu w słupskim kościele św. Józefa.

  Na zakończenie Mszy św. dziękczynnej odśpiewali również po raz pierwszy od 40 lat piosenkę, napisaną w jednostce przez jednego z nich - nieżyjącego już ks. Wacława Partykę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół