• facebook
 • rss
 • Nasze nekropolie. Koszalin

  Karolina Pawłowska

  dodane 26.10.2013 17:09

  Pięknym i ważnym zwyczajem listopadowym jest nawiedzanie cmentarzy oraz modlitwa za dusze naszych bliskich zmarłych. Każda z nekropolii jest także utrwaloną w kamieniu pamięcią o poprzednich pokoleniach i ich dokonaniach.

  Cmentarz Komunalny w Koszalinie jest stosunkowo młodą nekropolią. Został założony w 1897 r. , gdy na Starym Cmentarzu w centrum miasta zaczęło brakować miejsca na nowe pochówki.

  Ze względu na peryferyjne położenie, w pierwszych latach mieszkańcy niechętnie grzebali bliskich na nowym cmentarzu. Znaczenie cmentarza wzrosło z chwilą zamknięcia starej nekropolii w 1926 r. Nie pozostał po niej nawet ślad, gdyż nowe władze w 1945 r. zrównały teren z ziemią, usuwając wszystkie nagrobki i zacierając wszelkie ślady po dawnych koszalinianach.

  Na nowym cmentarzu - oprócz mieszkańców miasta - miejsce spoczynku znaleźli polegli żołnierze Armii Czerwonej. Tutaj przeniesiono również prochy zmarłych z prowizorycznego cmentarza znajdującego się na skwerze przed pocztą główną i na likwidowanym cmentarzu wojennym na ulicy Piaskowej.

  Wśród blisko 50 tys. kwater odnaleźć można groby koszalińskich pionierów, a także mogiły bohaterów II wojny światowej, których losy rzucił na tzw. Ziemie Odzyskane. Na niektórych z nich są jeszcze inskrypcje przypominające o ich zasługach w walce o wolną ojczyznę.

  O walce, bohaterstwie i męczeństwie przypomina również Pomnik Martyrologii, umiejscowiony tuż przy cmentarnej kaplicy. Jego twórcą jest koszaliński rzeźbiarz Zygmunt Wujek.

  W latach 90. ubiegłego wieku koszaliński cmentarz powiększono, przy czym stał się on ewenementem: przez nekropolię przebiegają tory Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

  W ubiegłym roku na cmentarzu stanął także pomnik Dzieci Utraconych. Dwa razy do roku w tym miejscu odbywają się pochówki dzieci, które zmarły przed urodzeniem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Serwisy specjalne

  Zapraszamy

  Brak dostępnych wydarzeń.

  Tylko w Gościu

  przewiń w dół