• facebook
 • rss
 • Kaplica w MOAS-ie

  Karolina Pawłowska

  dodane 12.11.2013 15:17

  Biskup Paweł Cieślik poświęcił kaplicę w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie.

  Pomysł wydzielenia specjalnej przestrzeni liturgicznej do sprawowania Mszy św. w ośrodku narodził się przed wakacjami. Do tej pory Eucharystia sprawowana była w sali ogólnej i jej odprawienie wymagało wcześniejszych przygotowań.

  – Ponieważ nie było odpowiedniej sali, która można by było zagospodarować na ten cel, trzeba było zaleźć inne rozwiązanie – wyjaśnia ks. Mariusz Ambroziewicz, kapelan i katecheta w ośrodku.

  Kaplica niemal do ostatniej chwili była niespodzianką dla podopiecznych MOAS-u.

  O tym, czym jest tajemnicza szafa przekonali się dopiero podczas Mszy św., która rozpoczynała konferencję szkoleniową dotyczącą roli katechezy w procesie resocjalizacji młodzieży społecznie niedostosowanej. Przyjechali na nią do koszalińskiej palcówki dyrektorzy zaprzyjaźnionych ośrodków o podobnym profilu wraz z księżmi pełniącymi tam posługę kapelanów i katechetów.

  – Przyjdźcie, bo wszystko już jest gotowe – zapraszał słowami Ewangelii gości dyrektor placówki Bogusław Herman.

  Rozwiązaniem na zalezienie miejsca na kaplicę okazała się instalacja, która z zewnątrz wygląda jak ogromna, solidna szafa. Po otwarciu, tworzy sporych rozmiarów swoisty tryptyk. Na wewnętrznych ścianach umieszczone są wizerunki Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej. Wychowankowie MOAS-u wystawili ambonkę i stolik z paramentami potrzebnymi do sprawowania Mszy św., zaś ks. Antoni Tofil, proboszcz parafii katedralnej, na terenie której leży ośrodek wraz z ks. Robertem Górskim, wyciągnęli solidny ołtarz, tym samym odsłaniając wymowny krzyż umieszczony w centrum całości.

  Podczas Mszy św. sprawowanej w nowej kaplicy bp Paweł Cieślik modlił się za całą społeczność domu a szczególnie za wszystkich wychowanków. Na zakończenie modlitwy wiernych biskup poświęcił ołtarz, krzyż, obrazy i paramenty liturgiczne.

  Na zakończenie Eucharystii, udzielając zgromadzonym błogosławieństwa bp Paweł jeszcze raz przypomniał wszystkim, że faktycznie wszystko jest gotowe by przychodzić i uczestniczyć w królewskiej uczcie Chrystusa czyli Mszy św., szczególnie tej sprawowanej w niedzielę i uroczystości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół