• facebook
 • rss
 • Patriotyczne strzelanie

  Karolina Pawłowska

  dodane 12.11.2013 23:58

  W oryginalny sposób Święto Niepodległości uczczono w Turowie. Na świętowanie zjechali tutaj… rycerze.

  Po raz drugi z okazji listopadowego świętowania rozegrano tutaj Turniej Łuczników Tradycyjnych.

  Zmagania rozpoczęła salwa ze średniowiecznej artylerii., a potem rycerze stanęli w szranki, walcząc o Pierścień Księżnej Elżbiety (ufundowany przez dyrektora Zakładu Karnego w Czarnem) i łuk szczecineckiego wójta. Przybyli rycerze dobyli również mieczy i toporów, a nagrodami dla zwycięzców były miecz i sztylet.

  Nie tylko sprawdzali swoje umiejętności, ale także przenieśli o kilka wieków w przeszłość zgromadzoną na sali sportowej widownię.

  Koszalińska Kompania Rycerska zaprosiła do zabawy także uczniów szkół leżących na terenie gminy.

  Szkoły brały też udział w konkursie tarcz rycerskich. Poprzebierani uczniowie prezentowali swoje stroje, przedstawiali programy artystyczne i samodzielnie wykonane herby.

  Oprócz zmagań rycerskich można było obejrzeć wystawę replik kultury materialnej i uzbrojenia późnego średniowiecza.

  Turnieje na narodowe święto to już lokalna tradycja. Wcześniej obywały się w Szczecinku. – To trochę inny sposób na uczczenie święta narodowego, ale nie mniej godny i nie mniej patriotyczny – wyjaśnia ideę łuczniczych zmagań Cezary Sierzputowski, komandor szczecinecki.

  Podczas turnieju wręczono również medale dla zasłużonych dla gminy Szczecinek. Otrzymali je Wojciech Brzozowski, dyrektor ZK w Czarnem oraz Cezary Sierzputowski.

  Organizatorami imprezy byli Urząd Gminy Szczecinek, Gimnazjum Publiczne w Turowie oraz Koszalińska Kompania Rycerska i Komandoria Szczecinka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół