• facebook
 • rss
 • Dziewczynka z kamienia

  Karolina Pawłowska

  dodane 14.11.2013 13:26

  Od stuletniej tabliczki z nagrobka do teatralnego przestawienia. Słupscy gimnazjaliści zaprosili do wzruszającej podróży w czasie.

  Przedstawienie, które uczniowie Gimnazjum nr 3 zaprezentowali na małej scenie słupskiego Teatru Nowego było finałem pracy nad zgłębianiem historii miasta.

  Nad projektem edukacyjnym pod kierunkiem Joanny Jaśniewicz pracowali przez cały rok.

  "Dziewczynkę z kamienia" zainspirowała historia sześcioletniej mieszkanki Słupska. Erika Mlody i jej rodzina mieszkała na ulicy Paradiesstrasse 16 (dzisiejsza ul. Bema). 

  Spektakl opowiada nie tylko o zmarłej w 1907 r. dziewczynce i dalszych losach rodziny Mlody, ale również tragicznych dziejach niemieckich i żydowskich mieszkańców miasta w pierwszej połowie ubiegłego wieku.

  Inspirację do tego niezwykłego projektu podsunął gimnazjalistom Warcisław Machura wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku. W lapidarium na starym cmentarzu odnalazł porcelanową tabliczkę ze zdjęciem kilkuletniej dziewczynki w marynarskim ubranku.

  – Zdumiewające, jak bardzo młodzież się w to zaangażowała. Odezwał się w nich instynkt detektywa. Ja jedynie podsunąłem im trop i pomogłem w pracy czysto archiwalnej – chwali młodych historyk, który od lat sam bada przeszłość regionu.

  Praca nad spektaklem została poprzedzona kilkumiesięcznym „śledztwem”. Gimnazjaliści odwiedzili słupskie archiwa, cmentarz, parafie, a także przeprowadzili wiele rozmów z mieszkańcami miasta oraz ludźmi zainteresowanymi historią.

  – To naprawdę świetny sposób na uczenie się historii. Projekt sprawił, że zupełnie inaczej patrzę na dzisiejszy Słupsk – mówi Konrad Jędrzejczyk, jeden z uczestników projektu.

  O poszukiwaniach gimnazjalistów dotyczących rodziny Mlody: małej Eriki, jej dwóch braci, ojca, który zmarł w 1915 r. w szpitalu psychiatrycznym w Lęborku oraz matce, która do 1966 r. mieszkała w Słupsku w ramach projektu powstał również film.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół