W siedzibie koszalińskiej kurii odbyła się specjalna konferencja prasowa przed wyjazdem biskupów do Rzymu w ramach wizyty "ad limina Apostolorum".
Ks. Klawczyński prezentuje sprawozdanie przygotowane na "ad limina" ks. Wojciech Parfianowicz /GN Każda diecezja, odpowiednio wcześniej musi przesłać do Stolicy Apostolskiej specjalne sprawozdanie z życia diecezji. Na konferencji prasowej dokument zaprezentował ks. Klawczyński, odpowiedzialny za jego przygotowanie.
- Dokument przygotowany na obecną wizytę biskupa naszej diecezji w Watykanie liczy 103 strony i odnosi się do lat 2004 – 2012. Pozycja składa się z 23 rozdziałów, przetłumaczonych na język włoski, które w swojej strukturze odpowiadają zainteresowaniom poszczególnych dykasterii watykańskich. Stolicę Apostolską interesuje tożsamości i sytuacja religijna diecezji, organizacja diecezji, posługa biskupa, życie chrześcijańskie i liturgiczne, wychowanie katolickie, katecheza, duchowieństwo, zgromadzenia zakonne, misyjność, rodzina, formacja wiernych i ich obecność w życiu społecznym, kultura, sprawy społeczne, służba zdrowia, ekumenizm, inne religie oraz problem sekt, media, Caritas i pomoc biednym, imigranci i duszpasterstwo dla cudzoziemców, dobra artystyczne i historyczne Kościoła, sytuacja ekonomiczna diecezji, perspektywy na przyszłość - wyliczał wicekanclerz.
- Dokument powstaje w ten sposób, że poszczególne zagadnienia zostają podzielone i wstępnie opracowane przez osoby w diecezji, które są odpowiedzialne za daną problematykę: np. rektor WSD za przygotowanie kandydatów do kapłaństwa, rzecznik prasowy diecezji za media, dyrektor Caritas diecezjalnej za problematykę troski o ubogich itd. - tłumaczył ks. Klawczyński.
Wicekanclerz kurii podał również niektóre dane zawarte w sprawozdaniu przesłanym Stolicy Apostolskiej. Przede wszystkim zauważył, że sytuacja naszej diecezji od poprzedniej wizyty "ad limina" w roku 2005 jest dość nietypowa. W tym czasie rządziło nią bowiem aż trzech biskupów (bp Marian Gołębiewski, bp Kazimierz Nycz, bp Edward Dajczak), jak również zmieniły się jej granice (dekanat złotowski wszedł w skład nowej diecezji bydgoskiej).
Trzy identyczne egzemplarze takiego sprawozdania trafiły do Nuncjatury Apostolskiej, skąd przesłane zostały dalej do Watykanu ks. Wojciech Parfianowicz /GN Zmniejszyła się zatem liczba wiernych. Obecnie jest ich ok. 833 tys. Na jednego księdza w duszpasterstwie przypada 1893 wiernych, co jest poprawą w stosunku do sprawozdania sprzed ośmiu lat, kiedy ta liczba wynosiła 1947. Średnia liczba wiernych w parafiach wynosi 3786 - osiem lat temu: 3920. Niestety starzeje się duchowieństwo. Średnia wieku kapłanów pracujących w diecezji wynosi 49 lat - osiem lat temu: 46. Spadła też znacznie liczba powołań kapłańskich, prawie o połowę. W znaczący sposób wzrosła natomiast liczba osób świeckich zaangażowanych w ruchach i organizacjach katolickich: z 15 do 17 tys.
W diecezji pracuje również 450 katechetów świeckich, 136 świeckich szafarzy Eucharystii, 244 doradczyń i doradców życia rodzinnego, 1780 wolontariuszy Caritas oraz 1340 członków Szkolnych Kół Caritas. Problemem diecezji jest dość niski odsetek ludzi chodzących regularnie do kościoła i wzrost liczby rozwodów. Jest też problem tzw. "euro sierot". Jak zauważył bp Edward Dajczak, są miejscowości, w których 100 proc. populacji w wieku od 20 do 30 lat wyjechało z Polski za pracą.