• facebook
 • rss
 • Kulturalnie w Trzciance

  Edwin Klessa

  dodane 03.03.2014 11:02

  Grupa zaangażowanych mieszkańców miasta już po raz 31. zorganizowała Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

  Niewątpliwą atrakcją Tygodnia była prezentacja "Bitwy pod Grunwaldem" w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Ten największy na świecie obraz haftowany o wymiarach 9,2 na 4,05 m jest wierną kopią 1:1 słynnego obrazu Jana Matejki. Wykonało go 35 osób z Działoszyna k. Częstochowy i okolic. Obraz składa się z prawie 8 milionów krzyżyków, 150 km nici w 220 kolorach, a jego wykonanie zajęło dwa lata.

  Całość obchodów odbyła się pod hasłem: "Nie bójmy się świętości". Dlatego też, ze względu na bliskość kanonizacji bł. Jana Pawła II, kilka punktów programu nawiązywało do postaci papieża Polaka.

  Redaktor naczelny "Przewodnika Katolickiego" z Poznania ks. Przemysław Węgrzyn wygłosił homilie, w których przedstawiał przesłanie Jana Pawła II. W obu trzcianeckich kościołach uczniowie Publicznego Gimnazjum Katolickiego wykonali program słowno-muzyczny: "To co we mnie niezniszczalne trwa. Rzecz o Janie Pawle II".

  W Trzcianeckim Domu Kultury prezentowane były portrety "Jan Paweł II" malowane przez Karolinę Szyman-Piórkowską na podstawie fotografii Grzegorza Gałązki.

  W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej prezentowana była wystawa "Pielgrzym Pokoju", przedstawiająca zbiór kopert Pierwszego Dnia Obiegu z całego świata zebrany w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.

  Można też było obejrzeć wystawę zdjęć mieszkańców Trzcianki z Ojcem Świętym pt. "Osobiste spotkanie z Janem Pawłem II".

  Przed wernisażem wystawy ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB z Piły wygłosił referat "Żołnierze Wyklęci", który wpisał się w program obchodzonego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  Całość uświetnił program muzyczny "Spoza nas" w wykonaniu Aleksandry Juckiewicz i Macieja Wilczyńskiego. W kościele pw. MB Saletyńskiej Teatr Poezji "Lotka" przedstawił spektakl "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II w reżyserii Włodzimierza Ignasińskiego.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół