• facebook
 • rss
 • Pierwszy pomnik

  Karolina Pawłowska

  dodane 01.04.2014 08:49

  Na świecie pomników Jana Pawła II są tysiące. Nie wszyscy wiedzą, że pierwszym papieskim pomnikiem może poszczyć się diecezja koszalińsko-kołobrzeska.

  Pomnik, przez twórców pieszczotliwie zwany „plackiem” powstał niespełna dziesięć miesięcy po pamiętnym konklawe, na którym głową Kościoła wybrano kard. Karola Wojtyłę. Stworzyli go własnymi rękoma, oczywiście w tajemnicy przed ówczesnymi władzami, przyjaciele-kajakarze z krakowskiego „Środowiska”, z którymi kard. Wojtyłą spędzał swoje ostatnie polskie wakacje - pływając po jeziorze Krępsko. Dziękczynny obelisk ustawili w miejscu, w którym „Wujek” w przedsionku swojego dużego namiotu odprawiał codzienne Msze św.

  Przez wiele lat o pomniku wiedziała zaledwie garstka ludzi. Wiedział o nim ks. Hubert Nokelski, ówczesny proboszcz parafii w Szwecji, ale nie zrobił żadnego zapisu w księdze parafialnej i swoją wiedzę zabrał wyjeżdżając za granicę, wiedzieli też leśnicy, którzy zapewniali Służby Bezpieczeństwa, że pomnik jest zapomniany i nikt go nie ruszył.

  - W ten sposób ocalili pomnik, który był solą w oku władzy komunistycznej, przed zniszczeniem - opowiada Wojciech Kulesza, wałecki stomatolog i społecznik.

  Dr Mieczysław Wisłocki (z kielnią) i prof. Gabriel Turowski przy budowie pomnika w sierpniu 1979 r.   Dr Mieczysław Wisłocki (z kielnią) i prof. Gabriel Turowski przy budowie pomnika w sierpniu 1979 r. Zdjęcie ze zbiorów Wojciecha Kuleszy Jemu betonowy krąg w środku lasu pokazał kolega w Nowy Rok 1981 r. Zaintrygowany szukał informacji o pomniku przez blisko ćwierć wieku. W latach dziewięćdziesiątych, jako strażnik przyrody, pilnował pomnika i dbał, żeby wokół niego zawsze był porządek.

  Udało się też odnaleźć inicjatora „placka” Mieczysława Wisłockiego. Goście z Krakowa, przedstawiciele „Środowiska” przyjechali nad Krępsko na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. A kaseta z nagraną Mszą św. posłana została do Watykanu, skąd przyszło później podziękowanie i błogosławieństwo papieskie.

  Lata poszukiwań i kontaktów ze świadkami tamtych wydarzeń zaowocowały książką „Ten pierwszy pomnik”, w której znalazły się wspomnienia przyjaciół Papieża z czasów krakowskich. Książka zawiera  też bogaty materiał zdjęciowy, dokumentujący ostatnie polskie wakacje kard. Wojtyły oraz powstawanie pierwszego na świecie pomnika Jana Pawła II.

  - To moje dziękczynienie Bogu za Karola Wojtyłę, za to, że dał go nam Polakom i całemu Kościołowi - wyznaje Wojciech Kulesza.

  Obecnie teren ten jest rezerwatem przyrody. Od roku jubileuszowego w sierpniu nad jezioro Krępsko przybywa pielgrzymka mieszkańców parafii Tarnówka, w obrębie której znajduje się pomnik. Tu też odbywają się Msze św. w papieskie rocznice.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół