• facebook
 • rss
 • Najważniejsza służba

  Karolina Pawłowska

  dodane 07.04.2014 17:15

  Zegrzańscy parafianie z dumą mówią: gościliśmy u siebie świętego. A miejscowi strażacy wspominają najważniejszą w życiu służbę.

  Chętnie wracają do tamtego czerwca sprzed 23 lat, gdy papież stanął na ziemi koszalińskiej.

  Wacław Chrząszcz witał Jana Pawła II czterokrotnie, ale to powitanie w Zegrzu jest dla niego najważniejsze.

  - Jako strażak na lotnisku byłem bardzo blisko niego, kiedy wysiadał z samolotu. To było największe wydarzenie mojego życia, bardzo wzruszające. Mam w oczach wciąż ten jego piękny uśmiech, a w codziennej modlitwie proszę go o wstawiennictwo u Pana Boga - mówi nie kryjąc wzruszenia.

  Każdą papieską rocznicę przeżywa podwójnie: także jako poeta, który błogosławionemu papieżowi poświęcił tomik poezji.

  - Wysłałem go kard. Dziwiszowi. Otrzymałem od niego podziękowanie i obrazek z relikwią, fragmentem papieskiej szaty liturgicznej - opowiada poeta z Niedalina.

  Samo Zegrze nie znalazło się wprawdzie wówczas na trasie papieskiego przejazdu, ale lotnisko, na którym Jan Paweł II lądował, leży na terenie parafii. Wielu z jej mieszkańców uczestniczyło w bezpośrednich przygotowaniach do tego wydarzenia i ochraniało tego wyjątkowego pielgrzyma.

  - Wiedzieliśmy, że to wyjątkowa służba. Przeżywaliśmy bardzo to spotkanie, pierwsze w wolnej Polsce. Przy takich okazjach jak Dzień Papieski wracam tam myślami, a swój identyfikator przechowuję pieczołowicie - przyznaje Franciszek Miksza, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedalnie.

  Wizytę Jana Pawła II zegrzanie wspominają organizując od pięciu lat Gminny Dzień Papieski.

  - Wcześniej także obchodziliśmy wszystkie papieskie rocznice, ale przygotowywały je jedynie wspólnoty parafialne. Od pięciu lat współpracujemy z gminnymi władzami samorządowymi, co bardzo cieszy, bo przecież działając razem można zrobić więcej, a papieska wizyta to było wydarzenie ważne nie tylko dla lokalnego Kościoła, ale całej Polski - zauważa ks. Bogdan Gibczyński, proboszcz parafii w Zegrzu Pomorskim.

  Waldemar Potoniec, dzisiaj sołtys Zegrza Pomorskiego, także pracował wówczas na lotnisku. Ale bardziej zapamiętał chwilę grozy, którą przeżył w Koszalinie. Był wówczas członkiem grupy energetycznej, odpowiadającej za zapewnienia zasilania na placu papieskim.

  Padający deszcz dostał się do transformatora i spowodował zwarcie na chwilę przed tym, gdy papież miał przemówić do zgromadzonych ludzi.

  - Dokładnie tak było. Wymienialiśmy transformator błyskawicznie - śmieje się pan Waldek.

  Pamięta też olbrzymie wzruszenie, które towarzyszyło wszystkim tamtego czerwca.

  - Dla nas był to wielki zaszczyt. Zresztą do dziś wszyscy mieszkańcy czują z tego powodu dumę. Drugiego takiego gościa chyba nie będziemy mieć - dodaje.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół