• facebook
 • rss
 • Koncert na papieską rocznicę

  Karolina Pawłowska

  dodane 03.04.2014 10:17

  Wieczorną Mszą św. dziękczynną za wielki pontyfikat i koncertem białogardzianie uczcili Jana Pawła II w 9. rocznicę jego śmierci.

  W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wystąpił zespół muzyki sakralnej Lumen z Poznania, któremu towarzyszył białogardzki chór Bel Canto.

  Utwory przeplatane fragmentami papieskich przemówień i pism, przeprowadzały słuchaczy przez kolejne wydarzenia z życia Jana Pawła II i zapraszały do porywającej modlitwy.

  - Mam wielki dług wdzięczności wobec Jana Pawła II. To są głębokie doświadczenia, które sięgają mojej młodości. Odszedłem wtedy od Boga i Kościoła. Widząc zaś tłumy, które szły za ojcem świętym, słuchały tego, co do nich mówił, poczułem się zaintrygowany, pomyślałem, że coś w tym musi być. Mogę powiedzieć, że dzięki Janowi Pawłowi II odzyskałem wiarę - wyznaje Zbigniew Małkowicz, kompozytor utworów.

  „Lumen” koncertuje od ponad dekady i ma w swoim dorobku setki koncertów w kraju, a także za granicą. Zespół znany jest z tego, że wykonuje własną muzykę opartą wyłącznie na tekstach religijnych a w szczególności na słowach św. siostry Faustyny, która pragnęła „o niepojętym Miłosierdziu Bożym śpiewać na wieki przed wszystkim ludem”.

  Mówią o sobie, że są grupą rodzinną. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także jego żona, córka, syn i zięć. Zwyczajem zespołu jest zapraszanie do wspólnych koncertów miejscowych muzyków. W Białogardzie wystąpili razem z chórem Bez Canto.

  Białogardzcy chórzyści mieli już okazję wcześniej pracować z muzykami z Poznania, ale jak przyznają, ten koncert był dla nich wyjątkowy. - Także dlatego, że śpiewając duchowo przygotowujemy się do dnia kanonizacji Jana Pawła II - dodaje Paweł Mielcarek, dyrygent i kierownik artystyczny białogardzkiego chóru.

  Do wspólnej modlitwy słowem i muzyką zaprosili mieszkańców miasta członkowie oddziałów Akcji Katolickiej z białogardzkich parafii.

  - Wszyscy pamiętamy tamtego 2 kwietnia, ból jaki nam towarzyszył w momencie odchodzenia ojca świętego. A zaraz potem tę wielką radość z przekonania, że mamy wielkiego orędownika w niebie. To jednogłośne, potężne wezwanie, które popłynęło z Placu św. Piotra: „santo subito!” było czymś co nas podnosiło i jednoczyło. Myślę, że to ważne, żebyśmy wracali do tych chwil - mówi Jolanta Drachal, członek oddziału AK parafii św. Jadwigi.

  - Myślę, że wciąż jeszcze przed nami odkrywanie tego wszystkiego, co zostawił Jan Paweł II Kościołowi w swoich naukach, a także tego, co przekazał nam, swoim rodakom. Bo nie mam wątpliwości, że był nam zesłany przez Boga. Pomyślałam dzisiaj, że to dobry patron dla Polski, który poprzez swoją wiarę, tak wiele dla nas zrobił. Teraz my powinniśmy, czerpiąc siłę i mądrość z jego spuścizny, kontynuować to dzieło - dodaje pani Jolanta.

  Duchowym przygotowaniem do kanonizacji Jana Pawła II będzie także białogardzka Droga Krzyżowa, której rozważania oparte zostaną o nauczanie papieża.

  Nabożeństwo na ulicach miasta odbędzie się w piątek 4 marca. Rozpocznie się o 19.30 pod kościołem pw. św. Jerzego, skąd uczestnicy przejdą na Wzgórze Papieskie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół