• facebook
 • rss
 • Bieg Papieski w Skrzatuszu

  Anna Fons

  dodane 06.04.2014 16:50

  311 biegaczy i 8 pasjonatów nordic walking stanęło na starcie 6. Biegu Papieskiego Skrzatusz-Stara Łubianka.

  Zawodnicy wyruszyli punktualnie o godz. 13 sprzed skrzatuskiego sanktuarium. Biegli wśród malowniczych krajobrazów gminy Szydłowo, aby zameldować się na mecie w oddalonej o 9 km Starej Łubiance. Biegowi głównemu towarzyszyły również zmagania dzieci szkół podstawowych, gimnazjalnych, klas zerowych i w wieku przedszkolnym. Rozegrana została także "Sztafeta Gmin”.

  Przed startem sportowcy uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Tomasza Jaskółkę, kustosza sanktuarium, oraz ks. Romana Piwońskiego, proboszcza ze Starej Łubianki. W Eucharystii, oprócz zawodników, uczestniczyli także m.in. wicestarosta pilski Kazimierz Sulima, wójt gminy Szydłowo Dariusz Chrobak i prezes Zarządu Stowarzyszenia "Porozumienie Samorządowe" Bogusław Mikita.

  Podczas homilii ks. Jaskółka przypomniał o związkach łączących Jana Pawła II ze skrzatuskim sanktuarium. - W 1978 roku, czyli w roku wyboru na papieża, kard. Karol Wojtyła przebywał w tej okolicy na wakacjach. W 1987 roku przekazał w darze dla sanktuarium pozłacany perłowy różaniec. W świątynnych zbiorach znajduje się także papieska piuska, którą papież miał na sobie podczas Mszy beatyfikacyjnej Matki Teresy z Kalkuty. Natomiast dzisiejsi biegacze wystartują spod dębu, którego ziarenko pobłogosławił przed zasadzeniem Jan Paweł II - mówił kustosz.

  Najlepszym zawodnikom przebiegnięcie całego dystansu zajęło mniej niż pół godziny. Na mecie czekały na nich ciepły poczęstunek, pamiątkowy medal i festynowa zabawa.

  Meta w Starej Łubiance   Meta w Starej Łubiance Anna Fons W klasyfikacji generalnej wśród pań pierwsze miejsce zajęła Antonina Rychter ze Szczecinka z czasem 34,44, drugie - Ewa Pierzgalska z Piły (37,43). Na trzecim miejscu uplasowała się Michalina Makowiecka z Kaczor (38,00), a czwarte miejsce przypadło Małgorzacie Leniec z Piły (38,30).

  Wśród panów klasyfikacja kształtowała się następująco: Łukasz Wirkus z Lipnicy (28,40), Krzysztof Zawistowski z Miasteczka Krajeńskiego (29:,7), Marek Wasilewski z Piły (29,56) i Tomasz Marciniak z Kaczor (30,26).

  Przyznano także wyróżnienia w klasyfikacji kobiet i mężczyzn mieszkańców gminy Szydłowo, kobiet i mężczyzn mieszkańców powiatu pilskiego, a także zwycięzcom biegów towarzyszących.

  - Dzisiejszy bieg był wyjątkowy także ze względu na frekwencję. Po raz pierwszy uczestniczyło w nim ponad 300 biegaczy. Również trasa w stosunku do ubiegłorocznej uległa wydłużeniu o 3 km, dzięki czemu mogliśmy zaprezentować zawodnikom, którzy przybyli do nas nie tylko z terenu powiatu, ale też np. z Bydgoszczy czy z Warszawy, piękno ziemi szydłowskiej. Dzisiejsze przedsięwzięcie rozpoczęło także tegoroczny cykl 10 biegów powiatowych "Biegaj z Nami”, które zostaną zorganizowane w roku 2014 - powiedział Grzegorz Lewandowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Biegaczy Gminy Szydłowo, jeden z organizatorów.

  Patronat nad 6. Biegiem Papieskim objęli: bp Edward Dajczak, starosta pilski Mirosław Mantaj oraz wójt gminy Szydłowo Dariusz Chrobak. Impreza miała nie tylko popularyzować bieganie jako najprostszą formę czynnego wypoczynku i rekreacji oraz zdrowego stylu życia dla całej rodziny, ale przede wszystkim oddać hołdu wielkiemu Polakowi, papieżowi Janowi Pawłowi II.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół