• facebook
 • rss
 • Msza przedsoborowa

  Justyna Steranka

  dodane 09.04.2014 10:42

  Bp Paweł Cieślik odprawił Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie

  Bp Paweł Cieślik obchodzi w tym roku 50-lecie kapłaństwa. Swoją prymicyjną Mszę św. odprawiał właśnie w formie przedsoborowej.

  Na Mszę „trydencką” przyszło ok. 70. osób. Homilię wygłosił ks. prof. Janusz Bujak z Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

  Nawiązał w niej do historii proroka Daniela uratowanego przed lwami. - Zbliża się koniec Wielkiego Postu, który jest okresem przygotowywania się katechumenów do chrztu świętego. To, czego kościół chciał nauczyć katechumenów na przykładzie Daniela, to nie odwaga ani zwycięstwo nad lwami, ale przypomnienie słów Chrystusa, który powiedział: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą” - mówił.

  - My jesteśmy duchowymi potomkami męczenników pierwszych wieków, choć nie musieliśmy do tej pory przelewać krwi, żeby potwierdzić naszą wiarę. Dziś tym, przed którym mamy wyznać wiarę, nie jest cesarz rzymski, ale świat. Ten świat czasem chce nas wypróbować. I choć mamy niekiedy wrażenie, że jest okres ciszy i przyjaźni między nami i światem, to jest to zawsze tylko zawieszenie broni - wyjaśnił duszpasterz.

  Zachęcił też do tego, by mieć odwagę dawać świadectwo. - Bóg zna nasze serca i kiedy przyjdzie czas, żeby przyznać się do Niego przed ludźmi, przyjdzie nam z pomocą. Tak, jak przyszedł z pomocą Danielowi i męczennikom. Chrystus też dał świadectwo o swoim Ojcu i miłości do nas przez swoją mękę - dodał.

  Jak się okazuje, nie brakuje miłośników przedsoborowej liturgii. - Ja uczestniczę w obu formach i oba rodzaje Mszy św. przeżywam jednakowo, ale tu jest okazja, by doświadczyć pewnego urozmaicenia. Są piękne śpiewy gregoriańskie i język łaciński. Dla mnie to jest chwila wyjątkowego wyciszenia, skoncentrowania się na modlitwie i na adoracji Najświętszego Sakramentu - mówi Magdalena Florianowicz.

  Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowane są w Koszalinie regularnie: w każdy wtorek o godz. 19 w kaplicy Caritas przy ul. Bp Cz. Domina, w I i III niedziele miesiąca o godz. 18 w kościele pw. św. Józefa przy katedrze oraz w ostatnie niedziele miesiąca o godz. 19.30 w kościele pw. Ducha Świętego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół