• facebook
 • rss
 • 48. Międzynarodowy Festiwal Organowy

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 01.07.2014 18:02

  Przez całe wakacje w sześciu miejscowościach Pomorza Środkowego miłośnicy muzyki na wysokim poziomie będą mogli uczestniczyć w kilkudziesięciu koncertach.

  Koszaliński festiwal to trzecia najstarsza tego typu impreza w Polsce. Wcześniej rozpoczęły się jedynie festiwale w Kamieniu Pomorskim i w Oliwie.

  - Jednak festiwal koszaliński jest największy, jeśli chodzi o liczbę koncertów. Tym razem będzie ich w sumie 30. Także widzów mamy sporo. W zeszłym roku z propozycji skorzystało w sumie ponad 8 tys. osób - mówi Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej, która współorganizuje to wydarzenie.

  Z 30 tegorocznych koncertów 9 odbędzie się w Koszalinie, w katedrze, a pozostałe 21 w 6 miejscowościach Pomorza Środkowego, czyli w Białogardzie, Bobolicach, Darłowie, Dźwirzynie, Sarbinowie i w Szczecinku.

  Podczas festiwalu wystąpią artyści z sześciu krajów europejskich. Każdy może znaleźć coś dla siebie, ponieważ program jest bardzo różnorodny. Mimo swojej nazwy festiwal nie ogranicza się jedynie do muzyki organowej. W programie są również występy chórów, orkiestr czy solistów.

  Ciekawostką muzyczną będzie np. występ Orkiestry Bałałajkowej z Mińska na Białorusi, czy też znakomitego polskiego zespołu wokalnego "Servi Domini Cantores", który tworzą sami księża. Dla festiwalowej publiczności zagrają organiści m.in. z Austrii, Niemiec i Włoch. Będzie też można usłyszeć słynny zespół wokalny "Bornus Consort", a także miejscowy, koszaliński chór "Canzona".

  Budżet festiwalu to prawie 200 tys. złotych. Środki te pochodzą z kasy miasta Koszalina oraz innych samorządów, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od licznych sponsorów.

  Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Bogdan Narloch. Koncerty prowadzić będą: Andrzej Zborowski i Wacław Kubicki. W Koszalinie koncerty odbywać się będą zawsze w piątki o godz. 19.15 aż do 29 sierpnia. W pozostałych miejscowościach w różne dni tygodnia i o różnych porach. Szczegółowy program można sprawdzić TUTAJ.

  Koncerty koszalińskie są płatne. Bilety w cenie (15 zł normalny, 10 zł ulgowy) można nabyć na godzinę przed koncertem przy wejściu do katedry lub w siedzibie filharmonii codziennie w godz. 11 - 15. Na koncerty w pozostałych miejscowościach wstęp jest wolny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół