• facebook
 • rss
 • Już idą do Częstochowy

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 26.07.2014 16:58

  Diecezjalną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę można uznać za rozpoczętą. Tradycyjnie jako pierwsza wyruszyła Grupa 6.

  Pielgrzymi wyruszyli w drogę po Mszy św. o godz. 7 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce. W grupie idzie ok. 35 osób, głównie ze Sławna i z Ustki.

  Trasa z Ustki do Częstochowy to jedna z najdłuższych pieszych pielgrzymek w Polsce, zarówno pod względem dystansu, jak i czasu spędzonego w drodze. Pątnicy przez 19 dni przejdą ponad 640 kilometrów.

  - Jedną z najważniejszych zalet pielgrzymowania na piechotę jest właśnie czas, który można spędzić inaczej niż na co dzień. Trzeba wiele rzeczy zostawić i można zająć się czymś innym. Jest czas na przemyślenie czegoś ważnego, na modlitwę, na rozmowę - zauważa ks. Piotr Błaszczak, wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie, przewodnik Grupy 6.

  - Jestem tutaj, żeby umocnić się w wierze, a także dlatego, że na pielgrzymce jest ciekawe towarzystwo. Pielgrzymka pokazuje, że spędzając czas z Bogiem, można się modlić, ale także pobyć z ludźmi tak zwyczajnie, również na wesoło - mówi Zuzia Litwin, 16-latka ze Sławna.

  Ks. Błaszczak cieszy się, że już pierwszego dnia pielgrzymi spotkali się z życzliwością i otwartością ludzi. Niektórzy kapłani z parafii, które leżą na trasie pielgrzymki, dołączali do grupy choć na kilka kilometrów. Wśród nich był ks. Grzegorz Fąs, proboszcz z Postomina, gdzie pielgrzymi zatrzymali się na dłuższy postój. Mieszkańcy tradycyjnie przygotowali dla nich poczęstunek.

  Na pielgrzymkę wybierają się osoby w różnym wieku. Przeważnie jest to młodzież, ale w grupach nie brakuje także osób starszych. Pani Genowefa z Grupy 6 jest już po siedemdziesiątce, a po pielgrzymim szlaku do Częstochowy idzie już po raz 20.

  W najbliższych dniach z różnych miejsc w diecezji wyruszają pozostałe grupy pielgrzymkowe: 28 lipca (z Koszalina, Kołobrzegu i Miastka), 29 lipca (ze Świdwina), 31 lipca (z Trzcianki). Grupy słupska i pilska rozpoczynają wędrówkę 1 sierpnia w Skrzatuszu. Tego dnia w diecezjalnym sanktuarium spotkają się wszystkie grupy. Po Mszy św. pod przewodnictwem biskupa, wyruszą już razem w kierunku Jasnej Góry jako pielgrzymka diecezjalna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół