• facebook
 • rss
 • Nowa kaplica pogrzebowa w Pile

  Tomasz Borysewicz

  dodane 03.11.2014 20:12

  Podczas ekumenicznego nabożeństwa oficjalnie otwarto nowy dom przedpogrzebowy w Pile.

  Budowa nowoczesnego obiektu trwała cztery lata i pochłonęła łącznie 5,7 mln złotych. Pierwszy pogrzeb w nowej kapicy odbył się w poniedziałek 3 listopada.

  - Przekazanie zarządcy cmentarza tego obiektu jest podsumowaniem starań miasta, aby ostatnie chwile, kiedy żegnamy bliskich i przyjaciół odbywały się w jak najbardziej godnych warunkach - mówi Piotr Głowski prezydent Piły.

  Obiekt pobłogosławił dziekan pilskiego dekanatu, ks. Stanisław Oracz. Wraz z nim modlili się proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Tomasz Wola oraz pastor Kościoła zielonoświątkowego Aleksander Matwiejczuk.

  - Wyrazem naszego szacunku do zmarłego jest to, że żegnamy go w godnym miejscu. Ważne jest też to, aby stworzyć odpowiednie warunki dla tych, którzy przeżywają żałobę. Wierzę, że ten dom pogrzebowy będzie miejscem głębokiej refleksji i zadumy, a także zmiany naszego życia na lepsze - stwierdza ks. Oracz.

  Budynek domu pogrzebowego jest pozbawiony symboli religijnych na zewnątrz. - Chcieliśmy odejść od tradycyjnych stylów budowy. Jest to forma modernistyczna - tłumaczy Lech Wojtasik, architekt i autor projektu nowego budynku. - Wygląda trochę jak supermarket - komentuje Janina Warczyńska, pilanka, która była na cmentarzu w czasie odsłonięcia.

  Wewnątrz budowli jest zwykły, prosty krzyż, który w przypadku pogrzebów niechrześcijańskich będzie można przesłonić ekranem. Podobnie i napis: "Ja jestem Zmartwychwstaniem i Życiem".

  Poza kaplicą w domu pogrzebowym znajdują się pomieszczenia administracyjne, pokój pożegnań, a w piwnicach są chłodnie (przygotowane nawet na wypadek masowych zgonów), sala do sekcji zwłok i pomieszczenie przeznaczone w przyszłości na krematorium.

  Dotychczasowa kaplica cmentarna, która nie spełnia wymogów sanitarnych, już w przyszłym roku zostanie wyburzona, a na jej miejscu pojawi się kolumbarium na 592 urny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół