• facebook
 • rss
 • Uśmiechnięci święci w Pile

  Karolina Pawłowska

  dodane 07.11.2014 19:27

  W tym roku najpopularniejsi byli św. s. Faustyna i św. Agnieszka oraz św. Jerzy i św. Franciszek. Podczas pilskiej "Plejady Świętych" nie zabrakło jednak i innych wyniesionych na ołtarze.

  Pilska zabawa organizowana jest po raz piąty, od trzech lat zaś ma rangę konkursu powiatowego. Z każdym rokiem w gościnne progi Salezjańskich Szkół w Pile stawia się coraz większa liczba dzieci, które nie tylko bawią się w przebieranki, ale także poznają świętych i błogosławionych Kościoła.

  W tegorocznym finale zabawy wzięło udział 39 uczniów z 7 szkół podstawowych. Liczyło się nie tylko dobre przebranie, ale także pomysłowość prezentacji i dobra znajomość wybranej postaci.

  Jak przyznaje s. Elżbieta Młynarczyk, inicjatorka przedsięwzięcia, „Plejada Świętych” to propozycja, którą dorośli organizatorzy chcieliby zastąpić dzieciom zabawy halloweenowe.

  - Nie ma nic złego w tym, że dzieci lubią się przebierać, ale to my, dorośli powinniśmy pokazać im właściwy kierunek zabawy. Jeśli tylko będziemy mówić, że halloweenowe przebieranki są złe, a nie damy im jakiejś pozytywnej alternatywy, to może to przynieść zupełnie odwrotny skutek - mówi salezjanka.

  Jak dodaje, zabawa ma jeszcze jeden pozytywny aspekt: do zaprzyjaźnienia się ze świętymi zaprasza też rodziców, którzy pomagają przygotować się swoim pociechom do konkursu.

  W tym roku, oprócz przebrań najbardziej znanych świętych i błogosławionych, nie brakowało kilku oryginalnych pomysłów. Wśród plejady świętych na scenie zaprezentowała się św. Katarzyna Tekakwitha, pierwsza Indianka-chrześcijanka wyniesiona na ołtarze, czy żyjąca całkiem niedawno św. Joanna Beretta Molla.

  Serca jury podbili w tym roku Lena Felsmann - śpiewająca św. s. Faustyna z Trzcianki oraz Jakub Danielewicz z pilskiego Zespołu Szkół nr 2, czyli św. Jerzy, który na scenie zaprezentował się nie tylko z nieodzownym rycerzowi koniem, ale i pokonanym potworem. Nikt jednak nie odszedł dzisiaj z pustymi rękoma. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i upominkami.

  Organizatorami zabawy są pilskie Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy oraz parafia pw. św. Jana Bosko.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół