• facebook
 • rss
 • Patriotyzm z mapą w ręku

  Karolina Pawłowska

  dodane 09.11.2014 03:12

  Grą terenową i zabawą w odkrywanie przeszłości przypomnieli o Narodowym Święcie Niepodległości członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tym razem spotkali się w Jastrowiu.

  - Dzisiaj patriotyzm ma coraz mniejsze znaczenie dla młodych ludzi, staramy się więc przekonywać, że to jest coś niezmiernie ważnego. A ponieważ akademie czy patetyczne uroczystości nie sprawdzają się raczej, stawiamy na formę poznawania historii przez dobrą zabawę - wyjaśnia Rafał Kowalczyk, prezes jastrowskiego oddziału KSM.

  Każdego roku gra organizowana jest w okolicach 11 listopada. Niemałą znajomością historii Polski musieli się więc wykazać uczestnicy zabawy, którzy do Jastrowia przyjechali z Wałcza, Białego Boru i Drawska Pomorskiego.

  - Gry są okazją do tego, żeby się spotkać, bo na co dzień mieszkamy w różnych miastach, często sporo oddalonych od siebie, ale przede wszystkim to zaproszenie do tego, by poznawać historię, wiedzieć, w jakim miejscu żyjemy i umieć czerpać z przeszłości - dodaje Aleksandra Terkiewicz.

  Sporo zadań dotyczyło także przeszłości samego miasta, które w tym roku było gospodarzem zabawy. Uczestnicy musieli np. odnaleźć dawny ratusz czy dom, w którym mieszkał zaraz po wojnie dramatopisarz Leon Kruczkowski.

  Ponaddwugodzinne zmagania z historią w plenerze zakończyły się na jastrowskim cmentarzu, pod pomnikiem żołnierzy, którzy zginęli w walkach o miasto. Pamięć bohaterów z odleglejszej i bliższej przeszłości uczestnicy uczcili modlitwą i Apelem Poległych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół