• facebook
 • rss
 • Solidarni z prześladowanymi

  Karolina Pawłowska

  dodane 11.11.2014 22:20

  - Nie chodzi o modlitwę przez jeden dzień w roku, ale o to, byśmy mieli świadomość, że codziennie na świecie nasi bracia i siostry w Chrystusie cierpią prześladowania za wiarę - przypominał w Świdwinie Maciej Wilkosz, prezes Stowarzyszenia Głos Prześladowanych Chrześcijan.

  Spotkanie z działaczami organizacji niosącej pomoc prześladowanym chrześcijanom rozpoczęło w Świdwinie cykl wydarzeń, które mają na celu zwrócić uwagę na dokonywane na całym świecie zbrodnie oraz zaprosić do wspólnej modlitwy za cierpiących za wiarę.

  Na świdwińskim zamku o tym, co widzieli podróżując do krajów objętych prześladowaniami opowiadali Manfred Mueller oraz Maciej Wilkosz, prezes Stowarzyszenia Głos Prześladowanych Chrześcijan.

  - To nie w pierwszych wiekach dochodziło do najbardziej krwawych prześladowań jak mogłoby się wydawać. To XXI w. przyniósł zintensyfikowanie działań wymierzonych w ludzi wierzących w Chrystusa. Do takich prześladowań dochodzi w ponad 60 krajach, czyli w niemal co 3 kraju na świecie – mówił Maciej Wilkosz.

  Opowiadał również o tym, co zobaczył podróżując po Egipcie, Laosie, Wietnamie czy północy Nigerii.

  - Różnice, które dzielą chrześcijan różnych Kościołów mają znaczenie tylko dla nas. Prześladowcy nie bawią się w takie niuanse, nie podchodzą na tyle blisko, by przeczytać tabliczkę, jakiego wyznania wierni gromadzą się w lokalnym kościele. Wystarczy im, że jest krzyż na dachu, żeby zburzyć ten budynek, podpalić, najchętniej z ludźmi w środku. Drugi znak to imię Jezusa. Każdego, kto ma to imię na ustach i w sercu trzeba zabić – wyjaśniał.

  Przez cały tydzień w Świdwinie odbywać się będą spotkania, nabożeństwa i akcje solidarności z Kościołem prześladowanym.

  Jutro w intencji prześladowanych odbędzie się nabożeństwo oraz Msza św. w świdwińskim kościele pw. św. Michała Archanioła.

  Tam też w sobotę 15 listopada swoje świadectwo przekaże pochodzący z Jordanii Suliman Alataiwi, którego za przyjęcie chrztu życia chciała pozbawić nawet własna rodzina. Spotkanie, przygotowane w ramach comiesięcznych czuwań młodzieży, rozpocznie się o godz. 19.

  Młodzi świdwinianie, uczniowie szkoły podstawowej i liceum, będą także pisać listy do prześladowanych chrześcijan m.in. z Tanzanii, Iranu i Uzbekistanu oraz petycje w sprawie uwolnienia Asii Bibi, katoliczce z Pakistanu, skazanej na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi.

  Organizatorami świdwińskich wydarzeń są rzymskokatolicka parafia pw. św. Michała Archanioła oraz świdwiński zbór Kościoła Zielonoświątkowego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół