• facebook
 • rss
 • Paczka dla bohaterów z Kresów

  Karolina Pawłowska

  dodane 19.11.2014 22:49

  Rusza akcja "Rodacy - Bohaterom", czyli świąteczna pomoc dla polskich kombatantów Armii Krajowej oraz polskich środowisk patriotycznych mieszkających na Kresach Wschodnich.

  W ogólnopolską akcję Stowarzyszenia „Odra – Niemen” po raz trzeci włączyły się koszalińska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gryf” oraz Stowarzyszenie Civitas Christiana.

  - Ci ludzie swoją młodość poświęcili walce o niepodległość Polski, często wywożeni byli za to przez władze Związku Radzieckiego, w granicach którego znalazły się po wojnie Kresy na Sybir, wracali stamtąd wycieńczeni fizycznie tylko po to, by spotkać się z kolejnymi represjami. Chociażby takimi, jak uniemożliwienie znalezienia takiej pracy, która teraz pozwoliłaby im na godne życie. My jesteśmy tym ludziom winni naszą wdzięczność i pomoc. Kombatantów z każdym rokiem jest coraz mniej, odchodzą, ale zostają ich rodziny, którym też chcemy pomagać - wyjaśnia Marcin Maślanka z koszalińskiego oddziału Civitas Christiana, a zarazem rekonstruktor z „Gryfa”.  

  Co może znaleźć się w paczce? Makaron, ryż, cukier, konserwy, olej, kawa, herbata, czekolada, kakao, ciastka, owoce w puszce, a także artykuły chemii gospodarstwa domowego.

  Produkty można przynosić do koszalińskiej siedziby Civitas Christiana (ul. Zwycięstwa 135a I piętro) w godz. 9-15. We wtorki i czwartki od 15 do 21. Zbiórkę prowadzą również oddziały Stowarzyszenia w Pile, Szczecinku, Białogardzie, Słupsku i Miastku.

  Ważne jest także, by do prezentów dołączyć koniecznie kartkę ze świątecznymi życzeniami.

  - Dla tych ludzi bardzo ważna jest pomoc materialna, ale nie mniej ważny jest kontakt z Koroną, jak wciąż nazywają Polskę. Ci ludzie bardzo pielęgnują polskie tradycje, zwyczaje, język, chyba bardziej niż my, więc kilka słów skreślonych przez rodaków ma dla nich olbrzymie znaczenie - podkreśla Marcin Maślanka.

  Ze względu na konieczność przygotowania paczek do transportu i czas potrzebny na ich dostarczenie do adresatów, zbiórka prowadzona jest do 15 grudnia.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół