• facebook
 • rss
 • A w Bałtyku gorąco

  Katarzyna Matejek

  dodane 02.01.2015 22:47

  Dziś w Kołobrzegu rozpoczął się III Światowy Festiwal Morsowania.

  Ciemno, wieje, pada deszcz, jest 5 stopni Celsjusza, ale Krzysztofowi Sakowskiemu z Olsztyna taka pogoda nie przeszkadza, kąpał się już w Bałtyku w gorszych warunkach. Właśnie rozebrał się z wierzchniego ubrania i zmierza w kierunku plaży.  Jest morsem od ubiegłego roku, dziś zanurzy się w zimnym Bałtyku po raz szósty. - Wejdę do wody z marszu - mówi kwadrans przed zanurzeniem. - Pobiegam trochę na rozgrzewkę, ale specjalnej zaprawy wcześniej nie robiłem - wyjaśnia i biegnie w głąb niknącej w mroku plaży.

  Impreza, której główne punkty programu są zlokalizowane w Wiosce Morsów przy Kamiennym Szańcu potrwa do 6 stycznia. Festiwal cieszy się popularnością amatorów zimnych kąpieli, zgłosiło się na niego 900 uczestników z całej Polski, a ok. 400 dołączy do nich podczas głównej, niedzielnej kąpieli w Bałtyku. Przed rokiem, podczas II Światowego Festiwalu Morsowania, pobito rekord Guinnessa - jednocześnie w Bałtyku kąpało się ponad 1320 osób.

  Miłośnicy zimowych kąpieli będą także popularyzowali zdrowy styl życia. W sobotę w Centrum Zdrowia i Relaksu Verano wysłuchać będzie można referatów naukowych dotyczących wpływu morsowania na organizm. O godz. 12 odbędzie się bicie rekordu Guinnessa w najdłuższej kąpieli w lodzie przez Zbigniewa Falkowskiego, pochodzącego z Podlasia założyciela fundacji "Morsy Bez Granic". Aktualnie rekord należy do obecnego na tegorocznym festiwalu Wima Hofa i wynosi około 2 godzin.

  W sobotę odbędzie się także Bieg Morsa po plaży, zajęcia nordic walking, pokaz motocykli i występy artystyczne. Zmarznięci będą mogli ogrzać się przy ognisku.

  Niedziela będzie okazją do tradycyjnej parady morsów o godz. 10 oraz wspólnej kąpieli. 

  Wydarzeniom na plaży towarzyszyć będą Jarmark Solny oraz targ rybny. Chętni będą mogli skorzystać z sauny-beczki, tzw. gorącej ruskiej bani oraz bani lodowej.

  Chociaż główna kąpiel przewidziana jest na niedzielę, w dzisiejszej, inauguracyjnej, nie brakowało chętnych. Zabezpieczanych przez nurków oświetlających morze reflektorami, zanurzyło się w wodzie ok. 50 morsów. Pani Magda i pan Krzysztof z Gorzowa wyskoczyli z morza pełni entuzjazmu. - Wrażenia cudowne, pomimo tego wiatru jest gorąco! - mówią zdyszani.

  Pani Beata z Kołobrzegu obserwuje kąpiących się. Nie kryje entuzjazmu: - Dziś nie, ale w niedzielę na pewno się zanurzę. Próbowałam już rok temu zimnych kąpieli w jeziorze. Choć lubię gorące prysznice, kąpiel w zimnej wodzie jest świetnym przeżyciem - powiedziała kołobrzeżanka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół