• facebook
 • rss
 • Samorządowcy u biskupa

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 08.01.2015 17:30

  Niezależnie od poglądów czy przynależności partyjnej, spotykamy się, bo w centrum naszego zainteresowania ma być człowiek - powiedział bp Edward Dajczak.

  Ponad 100 przedstawicieli samorządów lokalnych z gmin i powiatów leżących na terenie diecezji spotkało się z bp. Edwardem Dajczakiem w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

  Coroczne spotkanie odbywa się okresie Bożego Narodzenia. Lokalni politycy śpiewają wspólnie kolędy, dzielą się opłatkiem.

  - Ja na to spotkanie przyjeżdżam z radością i czekam na nie. Lubię śpiewać kolędy. To jest coś, co nas integruje, tzn. środowisko samorządowców z Kościołem. Jeśli coś jest dobre, trzeba to kultywować i utrzymywać, a takie jest to spotkanie - mówi Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu.

  - Jestem tutaj już nie po raz pierwszy, ale pierwszy raz jako wójt. To dla mnie wielkie wydarzenie. To nie tylko okazja do spotkania się z innymi samorządowcami, do złożenia sobie życzeń, ale również jest to przeżycie duchowe, coś, co daje mi siłę do pracy na cały rok - przyznaje Kazimierz Lechocki, wójt Gminy Świdwin.

  - Spotykamy się tutaj z dobrym słowem i życzliwością. Nam samorządowcom bardzo często jest to potrzebne. Żyjemy w trudnych czasach, jest wiele problemów. Niektórzy nie są zadowoleni z naszej pracy, ale często niezasłużenie odczuwamy to na naszej skórze, dlatego takie spotkanie jest ważne, bo otrzymujemy wsparcie moralne i duchowe - mówi Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.

  Na koszalińskim spotkaniu pojawiło się wiele nowych twarzy. Biskup pogratulował tym, którzy zdobyli mandat w ostatnich wyborach. Podziękował też samorządowcom za współpracę w realizowaniu dobra na rzecz społeczności lokalnych.

  - Kiedy jestem w terenie, zawsze mówię proboszczom i lokalnym władzom, że mogą razem zrobić coś dobrego dla ludzi. Zawsze jest tak, że jeśli działamy wspólnie, mamy dobrą wolę, to nie ma wątpliwości, że człowiek ma szansę na większą pomoc, zatroskanie, zauważenie. Ewangelia ma coś do powiedzenia samorządowcom, zarówno tym, którzy wierzą bardziej, jak i tym, którzy wierzą może mniej - mówił biskup.

  - Nie ma wątpliwości, że niezależnie od poglądów czy przynależności partyjnej, spotykamy się, bo w centrum naszego zainteresowania ma być człowiek, ze wszystkimi swoimi problemami. Zwracanie uwagi na to jest dziś bardziej potrzebne niż kiedykolwiek. Często debata publiczna toczy się wokół struktur czy ekonomii, a człowiek jest w tle, na służbie tego wszystkiego. Trzeba odwracać ten porządek - dodał bp Dajczak.

  Częścią styczniowego spotkania samorządowców jest także konferencja tematyczna.

  W tym roku wygłosił ją ks. dr Tomasz Tomaszewski, biblista. Prelegent mówił o historii Bożego Narodzenia na podstawie Ewangelii wg św. Łukasza, pokazując, jak treści biblijne przeniknęły do sztuki. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół