• facebook
 • rss
 • Randka na rekolekcjach

  Katarzyna Matejek

  dodane 18.01.2015 16:11

  Rozpoczął się pierwszy z cyklu trzech weekendów dla małżeństw pt. „Miłość i Prawda”. Słuchali, rozmawiali, modlili się i randkowali.

  Na MiP przybyło 50 dorosłych i 25 dzieci z Koszalina, Mścic, Piły, Złotowa, Barcina, Bytowa, Szczecina, Żnina, Gdyni, Pleszewa, Poznania, Warszawy.

  Rekolekcje prowadzą małżeństwa ze Wspólnoty Emmanuel. Konferencje są oparte na Piśmie św., nauce Kościoła, przykładach świętych oraz na przykładach z życia własnego i przyjaciół. Celem rekolekcji jest pomoc innym małżonkom w pełniejszym realizowaniu sakramentu małżeństwa.

  Pierwsze spotkanie poruszało temat „Bóg kocha nasze małżeństwo i daje konkretne środki do jego odnowy”. Małżonkowie nie tylko słuchali konferencji, ale także zostali zaproszeni do rozważenie jej podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu, rozmawiania o sakramencie małżeństwa w małych grupach.

  Byli też na „randce małżeńskiej”, której stałe praktykowanie jest propozycją Wspólnoty Emmanuel na zachowanie świeżości relacji między mężem i żoną. Msza św., sakrament pojednania, modlitwa uwielbienia oraz nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu umacniały uczestników duchowo.

  - Jeśli pomożemy małżeństwu, to pomagamy całej rodzinie w budowaniu wzajemnej relacji - z dziećmi, z teściami, ze znajomymi w zakładzie pracy. Te tematy poruszamy w naszych konferencjach - powiedziała Małgorzata Skorasińska, organizatorka rekolekcji. - Zaangażowanie w przygotowanie rekolekcji małżeńskich to mój dar serca, pójście za Bożym głosem. Bo to On powołuje mnie do pracy na rzecz ludzi, których nawet nie znam. To także doświadczenie radości z tego, że zrobiłam mały uczynek, by być bliżej świętości.

  Aby rodzice mogli jak najpełniej spędzić rekolekcyjny czas, członkowie wspólnoty zorganizowali opiekę dla ich dzieci.

  - Pomoc przy opiece nad dziećmi jest dla mnie konkretnym sposobem naśladowania Pana Jezusa - powiedziała  Anna Kaczmarek, siostra konsekrowana we Wspólnocie Emmanuel. - Te rekolekcje służą temu, żeby wzmocnić rodzinę. Jeśli więc mogę podarować im małą przestrzeń mojego zaangażowania zajmując się ich dziećmi, to przyczyniam się do wzrostu całej rodziny.

  Przygotowanie rekolekcji wymaga wiele wysiłku. Od kilku miesięcy trwały prace związane z promocją wydarzenia, logistyką, zbieraniem zgłoszeń, przygotowaniem konferencji. Na miejscu jedni zajęli się kawiarenką, inni prowadzeniem modlitwy, pogodnego wieczoru, grup dzielenia, opieką nad dziećmi itp. 

  Wiele osób przyjechało z tego powodu z odległych miast. Osoby ze wspólnoty podejmują się tych prac w duchu służby i ewangelizacji, nieodpłatnie. Opiekunem duchowym rekolekcji oraz koszalińskiej części Wspólnoty Emmanuel jest ks. Grzegorz Szewczak, który służył małżonkom poprzez sprawowanie sakramentów i rozmowy duchowe.

  - Niektórzy nie wierzą, że można zdecydować się na rekolekcje, na które jedzie się trzykrotnie w odstępach miesięcznych - powiedział Rafał Skorasiński. - A jednak są tacy, którzy się decydują na taką formę i doświadczają jej owoców. Bo rekolekcjami jest nie tylko sam weekend MiP, ale także czas pomiędzy weekendami - uświęcanie swojego małżeństwa przez podjęte już na weekendzie drobne decyzje oraz wzajemna modlitwa wszystkich za siebie, towarzysząca temu wysiłkowi.

  Joanna i Adam Telatnik z Koszalina są zadowoleni, że zdecydowali się poświęcić weekend na rekolekcje. - Potrzebowaliśmy tego. Szczególnie ujmuje nas to, że zaopiekowano się tu naszą trojką dzieci, bo dzięki temu możemy poświecić czas tylko dla siebie. Sami też staraliśmy się mobilizować, żeby niekiedy wyjść na randkę, ale to jest coraz trudniejsze. Tutaj mamy wreszcie taką możliwość - powiedzieli małżonkowie.

  Kolejne weekendy trzymiesięcznego cyklu MIP będą 14-15 lutego i 21-22 marca. Chociaż cykl się już rozpoczął, jest możliwość dołączenia do rekolekcji od drugiego weekendu. Zgłoszenia przyjmuje Monika Ziętek tel. 733 145 493 (po 15.00). Miejscem spotkania jest Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Koszalinie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół