• facebook
 • rss
 • Gwiazda Dawida w Szkole Policji

  Katarzyna Matejek

  dodane 24.02.2015 16:13

  Na terenie pilskiej Szkoły Policji zakończyły się prace przy budowie pomnika upamiętniającego zniszczony w latach 1939-1940 cmentarz żydowski.

  Kirkut, po którym pozostał jedynie fragment ceglanego muru, znajdował się przy ul. M. Konopnickiej w miejscu zajmowanym obecnie przez Publiczne Przedszkole nr 5 oraz Szkołę Policji.

  - Ponad dwa lata temu przystąpiono do planowania rozbudowy bazy dydaktycznej oraz budowy nowych obiektów sportowych Szkoły Policji, które miały być umiejscowione częściowo na terenie byłego cmentarza żydowskiego - mówi animatorka kultury Anna Fons. - Po wnikliwych analizach, udokumentowaniu i konsultacji z Komitetem Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz porozumieniu się z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy w Warszawie szkoła otrzymała zgodę na przeprowadzenie prac.

  W maju ubiegłego roku otwarto obiekty sportowe, ale efektem nawiązanej współpracy była także idea postawienia pomnika upamiętniającego XVII-wieczny kirkut. - Na terenie szkoły stanął pomnik, dzięki któremu została ocalona pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach Piły. To oni stanowili o wielokulturowości i tożsamości miasta - zaznacza A. Fons.

  Granitowy pomnik, który zaprojektował prof. Janusz Marciniak z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, ma kształt gwiazdy Dawida i stanowi jednoznaczny symbol narodowościowy, łączący aspekty świeckie i religijne, przeszłość i przyszłość. Na monumencie znajduje się m.in. napis eksponujący religijny i historyczny charakter pomnika oraz przesłanie etyczne o znaczeniu pamięci - „Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”.

  Fundatorem pomnika są Szkoła Policji w Pile oraz Urząd Miasta Piły. W prace upamiętnienia kirkutu włączyła się także Gmina Piła. Uroczyste odsłonięcie planowane jest na przełomie maja i czerwca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół