• facebook
 • rss
 • Bóg pragnie twojej przyjaźni

  Katarzyna Matejek

  dodane 03.04.2015 22:46

  Bp Paweł Cieślik przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej, która zgromadziła katolików w koszalińskiej katedrze.

  Słuchając wyśpiewanej Pasji wg św. Jana, wierni rozważali tajemnice męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

  Biskup Paweł Cieślik mówił w homilii o zbawczym dziele Chrystusa. - Największym pragnieniem Boga jest, aby człowiek stał się Jego przyjacielem, aby miał swój udział w Jego wiecznym życiu - powiedział biskup, zaraz dodając, że to grzechy zakłóciły tę relację i wówczas utworzyła się przepaść między człowiekiem a Bogiem. - Dopiero przez śmierć Jezusa na Krzyżu grzechy zostały zgładzone, aby człowiek jako dziecko Boże odzyskał przystęp do swojego Ojca w niebie.

  - Śmierć Chrystusa stała się ostatnim aktem ziemskiego panowania śmierci - głosił biskup. - Ofiara Jezusa i Jego zmartwychwstanie rozpoczynają nową drogę, aby człowiek, zakorzeniony w Jego potężnej miłości, przestał się lękać i mógł z nadzieją patrzeć w przyszłość.

  - Bóg pragnie dziś być może tylko jednego: abyśmy tak jak Matka bolejąca, trzymająca umęczone ciało Jezusa, jeszcze bardziej Mu zawierzyli ufając, że Jego miłość pozwoli przetrwać także nam największe życiowe próby i poprowadzi nas ku ostatecznemu zwycięstwu. A ono może stać się udziałem każdego człowieka - dodawał otuchy biskup Cieślik.

  Na początku Adoracji Krzyża, która jest ważną częścią liturgii wielkopiątkowej, biskup odkrywał przed wiernymi ramiona zbawczego Chrystusowego Krzyża. Wierni, podchodząc w procesji, adorowali  Krzyż przez ucałowanie.

  Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku odbyła się procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy symbolicznym grobie w kaplicy adoracji został wystawiony Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym, przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Wierni, podobnie jak we wszystkich kościołach diecezji, trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół