• facebook
 • rss
 • Pragniemy budować duchowość skrzatuską

  Katarzyna Matejek

  dodane 19.04.2015 21:01

  II Diecezjalna Pielgrzymka Akcji Katolickiej i Parafialnych Rad Duszpasterskich do Skrzatusza.

  Skrzatusz nawiedzili pielgrzymi, będący członkami Akcji Katolickiej oraz Parafialnych Rad Duszpasterskich. To już II ich pielgrzymka do Matki Bożej Bolesnej królującej diecezji ze skrzatuskiego sanktuarium.

  - Jako członkowie Akcji Katolickiej już po raz drugi przybywamy do diecezjalnego sanktuarium,aby poddać rozważaniu zagadnienie wolności - powiedziała na rozpoczęcie spotkania w sanktuarium Jolanta Drachal Prezes DIAK. - Przybyliśmy wespół z członkami Rad Duszpasterskich. Pragniemy tą obecnością dołożyć małą cegiełkę do budowania duchowości skrzatuskiej.

  Pielgrzymi rozpoczęli spotkanie od uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp Edwarda Dajczaka, podczas której kapłani - asystent diecezjalny AK ks. Andrzej Zaniewski, ks. dr Krzysztof Gorczyński, ks. dziekan Zbigniew Krawczyk, ks. Stanisław Stolz oraz kustosz sanktuarium ks. Andrzej Malczyński - zawierzali Bogu wszelkie działania AK i Parafialnych Rad Duszpasterskich.

  Biskup Dajczak rozpoczął homilię od zatrzymania się przy Chrystusowych ranach. - To jest świadectwo miłości Boga do nas - powiedział. - Chrystus Pan staje przed nami pokazując, jaki jest ogrom tej miłości i że będzie nią nieustannie umacniał nasze serca.

  Biskup wskazywał zebranym, co znaczy być świadkiem Zmartwychwstałego Chrystusa. - Nie można być świadkiem wydarzenia, które zna się tylko ze słyszenia. Świadek, to ktoś, kto coś przeżył, doświadczył. Tylko w ten sposób każdy staje się świadkiem.

  - Jeżeli człowiek nie spotka się z miłością, jeśli jej nie dotknie, jeśli nie uczyni jej w jakiś sposób swoją, to nie wie, ani kim jest ani po co, ani dokąd idzie - przekonywał biskup. - Potrzebujemy doświadczenia, dotknięcia Boga.

  Biskup Dajczak zachęcał pielgrzymów, by kontemplowali oblicze Matki Bożej. - Autor skrzatuskiej piety musiał być człowiekiem niezwykłej wiary, ponieważ twarz Maryi to nie jest twarz człowieka pokonanego - podpowiadał biskup. - Ona patrzy daleko, w Bożą przestrzeń. W ten sposób okazuje się, że to, co boli, nie jest jednak beznadziejne. Nasza skrzatuska pieta jest niezwykła w wymiarze wiary: kto jest z Bogiem, widzi bardzo daleko.

  Nie obyło się bez strawy dla intelektu. Ks. dr Krzysztof Gorczyński, wykładowca WSD w Koszalinie wygłosił konferencję pt. „Wolność - dar i zadanie”. O 15.00 pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

  Halina Łuś z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Pile jest członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej od co najmniej dwudziestu lat. - Pamiętam początki, gdy proboszczem został ks. Stanisław Oracz. Był to czas budowy kościoła, rozkręcania dzieł związanych z duszpasterstwem - wspomina. - Wówczas było w radzie parafialnej bardzo wielu członków. Dawniej tych zadań było dużo, dziś wielu z nas służy w innych grupach przy parafii. Obecnie w samej radzie jest nas mniej. Zbieramy się kilka razy w roku, zawsze gdy tylko ks. proboszcz potrzebuje naszej obecności. Służymy mu konkretną pomocą oraz radą w podejmowaniu decyzji, także ekonomicznych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół