• facebook
 • rss
 • Z Janem Pawłem II... pod chmurką

  Karolina Pawłowska

  dodane 25.04.2015 11:43

  W piątkowe popołudnie mieszkańcy Trzcianki mogli posłuchać wierszy świętego papieża poety w plenerze. Jednym z punktów dobiegającego końca Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej było zaproszenie do wspólnego czytania i słuchania poezji Jana Pawła II.

  „Czytamy pod chmurką” - to akcja trzcianeckiej Biblioteki Publicznej. Placówka organizuje ją po raz czwarty z okazji Światowego Dnia Książki, po raz pierwszy zaś stała się ona częścią organizowanych w mieście Dni Kultury Chrześcijańskiej.

  - Z reguły to my coś proponujemy instytucjom, które z nami współpracują. Tym razem to biblioteka wyszła z tym pomysłem, by zaprosić mieszkańców Trzcianki do wspólnego czytania fragmentów poezji św. Jana Pawła II - wyjaśnia Edwin Klass, inicjator TKCh.

  - Wiele lat temu, organizując Dni Kultury, postanowiliśmy wyjść poza kościelne mury z naszymi propozycjami. To się udało. Teraz okazuje się, że można w ogóle opuścić mury i w przestrzeni miejskiej promować z powodzeniem kulturę chrześcijańską - dodaje założycielka Biblioteki Parafialnej w Trzciance, która od 32 lat zaprasza mieszkańców do spotkań z kulturą chrześcijańską.

  - To sposób, żeby z pięknym słowem wyjść poza mury biblioteki czy kościoła i dotrzeć do środowisk, które do nas by nie przyszły posłuchać poezji. Poprzednie edycje „Czytamy pod chmurką” potwierdziły, że warto wychodzić w plener - cieszy się Natalia Wójcik z trzcianeckiej Biblioteki Publicznej.  

  W miejskim parku nie brakowało chętnych do czytania fragmentów „Pieśni o Bogu ukrytym” i „Pieśni o słońcu niewyczerpanym”.

  - Niektórzy z czytających traktują nasze zaproszenie jako swoiste wyróżnienie - przyznaje Natalia Wójcik. Czytającymi byli trzcianeccy artyści, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Uniwersytetu III Wieku, dziewczyny z Miejskiego Ośrodka Socjoterapii, a nawet rowerzyści z grupy „Dwa Kółka”.

  - Uczestniczymy w akcji każdego roku i widzę, że nie brakuje ludzi, którzy przystaną i chociaż przez chwilkę posłuchają. Mam nadzieję, że kiedy idą dalej, zabierają coś ze sobą - mówi Jolanta Malicka. Do wspólnego czytania wierszy w plenerze zachęciła też swojego syna Kacpra.

  - Bardzo lubię poezję, więc chętnie się zgodziłem. Musiałem w domu poćwiczyć, bo wiersze Jana Pawła II są raczej dość trudne, chociaż bardzo mi się podobają - mówi czwartoklasista recytator.

  Piątek w Trzciance przebiegał nie tylko pod znakiem św. Jana Pawła II, ale także związanego z regionem Stanisława Staszica. Przed południem w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej odbył się wernisaż wystawy znaków pocztowych Romana Wikieła oraz eksponatów z Muzeum St. Staszica, a wykład „Stanisław Staszic - ster dla swego pokolenia i pochodnia dla następnych” wygłosił Józef Olejniczak, dyrektor pilskiego muzeum.

  Dzisiaj w ramach XXXII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jeszcze raz będzie można posłuchać strof, które wyszły spod pióra świętego papieża poety. W kościele pw. św. Jana Chrzciciela o 18.45 Włodzimierz Ignasiński i Chór Pasjonata pod dyrekcją Bartosza Śliwińskiego zaprezentuje „Tryptyk Rzymski”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół