• facebook
 • rss
 • Podróż do krainy prądu

  Karolina Pawłowska

  dodane 12.05.2015 10:57

  W centrum Sławna wyrosło edukacyjne miasteczko, w którym mali i duzi mieszkańcy miasta mogą poznać tajemnice prądu elektrycznego. Wizyta mobilnego centrum nauki to zasługa dzieci ze sławieńskiej podstawówki.

  Uczniowie z trzech klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 3 ze Sławna zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego organizowanego przez Grupę Energa. Warunkiem uczestnictwa w programie było przeprowadzenie co najmniej trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne – oraz realizacja dodatkowych działań autorskich.

  - Kiedy przeczytałam informacje o konkursie, doszłam do wniosku, że chyba nie damy rady tego zrealizować z sześcio- i siedmiolatkami. Jak im wytłumaczyć, co to są elektrony, energia, obwody zamknięte? Okazało się, że w trakcie realizacji kolejnych projektów, dzieci same podpowiadały nowe pomysły. Energa proponowała przeprowadzenie trzech jednostek lekcyjnych, nam zajęło to prawie 2 i pół miesiąca, bo było to tak ciekawe – opowiada Oliwia Olszewska, wychowawczyni klasy I c, jednej z trzech, które podjęły się realizacji projektu.

  - Takie lekcje, które odbywają się przez dotykanie, doświadczanie, wymyślanie rozwiązań, z pewnością wymagają sporo od nauczyciela. Efekty pokazują, że zdecydowanie warto w ten sposób je realizować – dodają zgodnie Marzena Kowalska i Iwona Olszewska, podkreślając, że konkursu nie udałoby im się wygrać, gdyby nie wielkie zaangażowanie rodziców pierwszaków.

  Nagrodą jest dwudniowa podróż na Planetę Energii. Na sławieńskim placu wczoraj wyrosło centrum edukacyjne, w którym poprzez zabawę można nauczyć się, jak bezpiecznie korzystać z prądu i jak właściwie go użytkować, a także, jak ważne jest oszczędzanie energii.

  Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D.

  - Energoludki miały olbrzymi problem, bo zużywały bardzo dużo prądu, a uzyskiwały go jedynie ze źródeł kopalnych. Kiedy zasoby na planecie im się skończyły przyleciały na ziemię, żeby tutaj nauczyć się, jak uzyskiwać energię elektryczną z innych źródeł – streszcza fabułę filmu Grzegorz Orłowski z „Planety Energii”.

  - Od dzieci ze Sławna, które wygrały nasz konkurs mogą się już dużo nauczyć, bo dzięki projektowi sporo się dowiedziały, a to, o czym uczyły się w szkole przekazują swoim rodzicom w domach – dodaje. – W centrum można zobaczyć, ile energii potrzebuje zwykła żarówka, a ile żarówka ledowa, ile zużywają prądu sprzęty, które mamy w domu i dlaczego warto wymieniać je na sprzęty nowszej generacji. Oszczędzać można zacząć od teraz, nie tylko decydując się na wymianę wyposażenia w domu, ale po prostu stając się bardziej świadomym ich użytkownikiem: nie załadowywać lodówki do pełna i nie zastanawiać się, co chcemy z niej wyjąć przy otwartych drzwiczkach, czy przykrywać garnek, w którym coś gotujemy.

  Podczas wizyty w centrum edukacyjnym można także wziąć udział w Energetycznym Turnieju Miast. Uczestnicy konkursu na ośmiu rowerkach wytwarzają za pomocą siły swoich mięśni energię gromadzoną w baterii. Mieszkańcy miasta, którzy zgromadzą najwięcej prądu zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy.

  - Żeby zdobyć tablicę multimedialną mieszkańcy Sławna muszą pokonać 9 innych miast, do których w tym roku zawita „Planeta Energii”. Także na naszym profilu na Facebooku można oddać głos na Sławno i pomóc Szkole Podstawowej nr 3 – dołożyć swoje 100 ładunków prądu – wyjaśnia Grzegorz Orłowski.

  Edukacyjne centrum otwarte jest przez cały dzień. Dzisiaj do godz.14 odwiedzają je uczniowie, po godz. 15 mogą do niego zajrzeć wszyscy mieszkańcy Sławna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół