Nowy numer 13/2024 Archiwum

Męskie sprawy

O dojrzewaniu do męskości, umiejętności podejmowania męskich decyzji i roli autorytetu rozmawiali w Koszalinie uczestnicy nowego projektu spotkań formacyjnych zaproponowanego przez Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

Jak wyjaśniają organizatorzy projekt jest odpowiedzią na kryzys męskości i niechęć panów do poczuwania się do odpowiedzialności za rodzinę i społeczeństwo.

Warsztaty są skierowane dla mężów, ojców, kawalerów którzy przymierzają się do założenia rodzin. Adresatami są również mężczyźni, którzy czują potrzebę zaangażowania się społecznie, politycznie i religijnie na rzecz społeczności lokalnej.

- Celem spotkań jest pobudzenie mężczyzn do działania oraz formacja mężczyzn pod kątem ról, jakie powinni pełnić w rodzinie i w społeczeństwie. Jest to również „prostowanie” drogi dla tych którzy być może czują się zagubieni w swoim powołaniu jako ojcowie, mężowie, działacze - wyjaśnia Marcin Maślanka z koszalińskiego oddziału „Civitas Christiana”, autor programu i cyklu spotkań.

- Każdy mężczyzna nawet bardzo dobrze uformowany z mocnym kręgosłupem moralnym, stabilny, posiadający rodzinę dzieci, pracę potrzebuje czasami się zatrzymać i zrobić „przegląd” swojego postępowania, stanu emocjonalnego, sprawdzenia na mapie duszy i sumienia czy idzie dobrym kierunku czy z niego nie zbacza - dodaje Marcin Maślanka.

Męskie sprawy   Spotkanie poprowadził Rafał Rak, wieloletni instruktor harcerski, dyrektor szczecińskiej szkoły dla chłopców „Nawigator”. Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Koszalinie Ważne dla organizatorów i uczestników projektu jest także stworzenie przestrzeni, w której mężczyźni mogą we własnym gronie porozmawiać o męskich sprawach: problemach, z którymi na co dzień się mierzą, czy sposobach ich rozwiązywania.

- Potrzeba zorganizowania spotkań dla mężczyzn zrodziła się w naszym środowisku po obserwacji tego co się dzieje w społeczeństwie, chodzi o kondycję mężczyzn ich brak gotowości do zakładania rodzin, podejmowania decyzji, brania udziału w życiu społecznym, gotowości do poświęcania się. Brak jest również liderów, osób, które chcą przewodzić, organizować coś dla innych. Dodatkowo szalejący co raz bardziej genderyzm powoduje, że podkopywany jest co raz bardziej wizerunek i pozycja mężczyzn, promowany jest brak wartości i postawy przeczące prawdziwej męskości - mówi Marcin Maślanka.

„Męskie sprawy” to cykl 4 spotkań formacyjno-warsztatowych (jedno spotkanie na kwartał). Program spotkań jest oparty na Katolickiej Nauce Społecznej, a wszystko połączne z modlitwą i dyskusją.

Gościem pierwszego spotkania z cyklu poświęconemu dojrzewaniu do męskości był Rafał Rak, wieloletni instruktor harcerski, dyrektor szczecińskiej szkoły dla chłopców „Nawigator”.

W ciągu kilkugodzinnych zajęć poruszył kilka tematów męskiej specyfiki: dojrzewanie do męskości, definiowanie męskości, męska przyjaźń, rola autorytetu w dojrzewaniu mężczyzny, umiejętność podejmowania decyzji.

Kolejne spotkanie z cyklu zaplanowane jest na drugą połowę czerwca.

- Plan jest taki by było ono wyjazdowe i wiązało się również z jakimś zmaganiem fizycznym, wysiłkiem, ale również spotkaniu przy ogniu i nocnych męskich rozmowach - zdradza Marcin Maślanka. Zajęcia nie odbywają się w grupie zamkniętej, więc można jeszcze zgłosić swój udział w zajęciach na adres: stg44@interia.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy