• facebook
 • rss
 • Taki dar Jezus im zostawił

  Katarzyna Matejek

  dodane 11.06.2015 18:12

  Rozstrzygnięto Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. "Eucharystia w moim życiu”.

  Koszalińska Szkoła Podstawowa nr 18 organizuje konkursy plastyczne o tematyce religijnej od 8 lat. Do tej pory dzieci podejmowały tematykę maryjną, nawiązując do wezwań z Litanii Loretańskiej.

  - Temat eucharystyczny podjęliśmy po raz pierwszy - powiedziała pomysłodawczyni konkursu, katechetka Grażyna Szmarz. - To dobry sposób, żeby pokazać dzieciom, że Eucharystia, która bywa dla nich nudna, taka być nie musi. Żeby podjęły refleksję nad tym, jaki dar Pan Jezus każdemu z nich zostawił.

  W konkursie chodziło nie tylko o to, by dzieci zaprezentowały, jak same widzą Eucharystię, ale co według nich jest w niej takiego, że mogłoby zainteresować ich rówieśników.

  - Uczniowie mieli za zadanie pokazać, czym jest dla nich Msza św., ale w taki sposób, by ich koledzy także zechcieli przyjść w niedzielę do kościoła - wyjaśnia G. Szmarz. - Zaproponowaliśmy, by prace były zarazem zaproszeniem na Mszę św. Niektóre wręcz dosłownie przyjęły formę zaproszenia, takiego jakie się wysyła z różnych okazji.

  Konkurs jest międzyszkolny. W poprzednich edycjach zdarzali się uczestnicy z całej Polski, w tym roku były to dzieci z obszaru naszej diecezji. Jury oceniło 50 prac m.in. z Koszalina, Słupska, Bobolic, Biesiekierza, Kobylnicy, Bonina.

  Technika prac była dowolna. Dzieci najchętniej rysowały, malowały, wyklejały bibułką, robiły kolaż lub kompozycję przestrzenną. Wiele prac wskazywało na to, że dzieci dobrze rozumieją  Eucharystię, a czasem wręcz aż zbyt głęboko jak na swój wiek. Jury konkursu nie jest pewne, czy wszystkie prace były wykonane samodzielnie.

  - Bywało, że jakaś praca była bardzo interesująca, ale nie wypełniała jednego z kryteriów regulaminowych - pracy samodzielnej.  Staraliśmy się nagradzać te, które nie budziły takich wątpliwości - powiedziała Grażyna Szmarz.

  Laureatami zostali:

  W kategorii klas I-III:

  I miejsce: Franciszek Małaczek (kl. IIa, Katolicka SP Koszalin)
  II miejsce: Serafin Ruciński (kl. IIa, Katolicka SP Koszalin)
  III miejsce: Julia Kwiatkowska (kl. II, SP Biesiekierz)

  W kategorii klas IV-VI:

  I miejsce: Filip Kłos (kl. VI, SP Bobolice)
  II miejsce: Filip Banaszek (kl. V, SP Bobolice)
  III miejsce: Aleksander Sobański (kl. VI, SP Bobolice)

  Nagrody dla laureatów i  niespodzianki dla wszystkich uczestników konkursu zostaną przesłane pocztą lub przekazane osobiście do szkół. Sponsorem są SP 18 oraz parafia pw. św. Kazimierza.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół