• facebook
 • rss
 • Dziewczyna z lutnią, chłopak z violą

  Katarzyna Matejek

  dodane 04.07.2015 21:39

  Zespół Muzyki Dawnej "Flauto Dolce" zawitał do parafii św. Józefa Rzemieślnika w Koszalinie.

  Chociaż muzycy grający na dawnych instrumentach i śpiewający pieśni z okresu od średniowiecza do baroku mają niespełna 20 lat, świętowali dziś swój jubileusz - 360. występ.

  Trasa koncertowa po miastach Pomorza Zachodniego jest częścią Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych Muzyki Dawnej w Drawnie k. Choszczna. W warsztatach bierze udział 7 zespołów, 2 z nich wystąpiły w Koszalinie - Flauto Dolce oraz duet Oak Brothers.

  - Młodzi muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych. Wykorzystują lutnię, harfę, psalterium, kij deszczowy, zestawy fletów. Zanim wystąpią przed publicznością  dowiadują się o historii muzyki, którą wykonują, o sposobie jej wykonywania - wyjaśnia Adam Deneka, kierownik artystyczny i menedżer zespołu.

  W warsztatach chodzi o uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno kultury polskiej i europejskiej okresu renesansu i baroku oraz rozwój ich talentu muzycznego. Jest to o tyle ważne, że odbywają się w Drawnie, z dala od szkół muzycznych, i jest to dla wielu uczniów jedyny bardziej zaawansowany kontakt z muzyką instrumentalną.

  Flauto Dolce swoją przygodę zaczynali 6 lat temu, jako uczniowie drezdeńskiego Gimnazjum nr 1. Drugi zespół - duet Oak Brothers - to bracia, studenci wrocławskiej Akademii Muzycznej, którzy muzykę dawną zaczęli grać jako 5-letnie szkraby. - Wciąż rozwija się w nich ta pasja. Grają na wiolonczeli barokowej oraz violi da gamba, którą zbudował ich ojciec - wyjaśnia A. Deneka.

  Publiczność w skupieniu słuchała utworów, które w upalny wieczór z zadziwiającą łatwością przenosiły ich w miejsca, a raczej czasy odległe o kilka stuleci. Pomocą w tym były nie tylko dawne instrumenty, ale także barwne stroje z epoki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół