• facebook
 • rss
 • Wakacje dla dzieci z Kresów

  Tomasz Borysewicz

  dodane 16.07.2015 21:48

  Pilscy salezjanie zaprosili do Piły dzieci z Wileńszczyzny. Trwa zbiórka pieniędzy na rzecz akcji.

  W połowie sierpnia na południe diecezji ma przyjechać 25-osobowa grupa uczniów z Mościszek z dawnego województwa wileńskiego z parafii Ławaryszki. Miejscowość ta nie jest przypadkowa.

  - To bardzo salezjańskie miejsce na mapie Wileńszczyzny. Pracował tam salezjanin, ks. Stanisław Toporek oraz koadiutor Wojciech Wiertelak. Dziś w Mościszkach, w dawnym kołchozowym domu kultury, znajduje się kaplica, w której pielgrzymi z Polski umieścili figurkę Wspomożycielki Wiernych, a w ubiegłym roku wspólnota inspektorialna zafundowała obraz św. Jana Bosko - tłumaczy ks. Jarosław Wąsowicz, koordynator akcji.

  Dzieci, które przyjadą z Mościszek, oprócz zwiedzania Piły i okolic, mają zaplanowane odwiedzenie takich miejscowości jak Górka Klasztorna, Osiek, Skrzatusz, Ujście, Poznań, Licheń, Gniezno, Ląd oraz jednodniowy wyjazd nad morze.

  Ich kolonie odbędą się w myśl hasła: "Powrót do początków państwa polskiego". - Wakacje dla dzieci z Kresów to pierwsza tego typu akcja. Wiemy, że w Pile mieszka dużo osób, które były przesiedlone z Wileńszczyzny, tu przyjechali, tu się osiedlili. Jak zaglądamy do bazy danych naszej parafii to widzimy, że dużo osób z tych miejscowości, jak choćby Mościszki, Ławaryszki, mieszka w Pile. To jest też ich druga ojczyzna - mówi ks. Janusz Zdolski SDB, z parafii Świętej Rodziny w Pile.

  Aby wypoczynek dzieci był możliwy, organizatorzy, czyli parafia Świętej Rodziny, Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, Pilscy Patrioci oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej proszą o wsparcie akcji.

  - Polacy na Kresach potrzebują naszej pomocy! Wiadomo, jaka jest polityka rządu w sprawie naszych rodaków na Litwie. Liczy się chociażby najdrobniejsza kwota - zachęca do ofiarowania datków ks. Wąsowicz.

  Wpłat można dokonywać na konto parafii lub za pośrednictwem serwisu PayPal. Szczegóły na stronie "Świętej Rodziny": www.swietarodzina.pila.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół