• facebook
 • rss
 • Zabawa - żeby pamiętać

  Karolina Pawłowska

  dodane 01.08.2015 12:50

  Powstańcza barykada, szpital polowy, punkt dowodzenia - to tylko niektóre miejsca, w których musieli się zameldować uczestnicy gry miejskiej w Białogardzie.

  Zabawę, w której wzięło udział kilkudziesięciu białogardzian, zorganizowano, żeby zwrócić uwagę na rocznicę powstania warszawskiego przede wszystkim najmłodszym.

  - Pomyśleliśmy, że miejska gra to dobry sposób na dotarcie do młodzieży. Do Warszawy mamy kawałek drogi, mało kto wybierze się do stolicy na obchody, a w ten sposób możemy chociaż trochę przybliżyć tamte wydarzenia - wyjaśnia Damian Zawałeń z Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, które razem z Ligą Obrony Kraju Przygotowało grę.

  Na starcie uczestnicy otrzymali rozkazy, które były zarazem zaszyfrowanymi wskazówkami, jak dotrzeć do kolejnych punktów i zrealizować zadania.

  - Uczestnicy poruszają się na stosunkowo małym terenie, ale przyda im się umiejętność korzystania z mapy. Muszą też wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną, choćby zakładając opatrunki w polowym szpitalu. To pozwoli im troszkę poczuć się jak mali powstańcy - dodaje Mirek Wasilewski z białogardzkiego oddziału LOK. 

  Do udziału w zabawie zgłosili się bardzo młodzi powstańcy. Części z nich towarzyszyli rodzice. - To świetny sposób na spędzenie razem sobotniego przedpołudnia, ale też okazja do tego, żeby poopowiadać dzieciom o historii. Raczej na co dzień nie dyskutujemy o tym w domu i pewnie, gdyby nie dzisiejsza gra, to nawet nie uświadomilibyśmy sobie, że jest rocznica powstania - przyznaje jedna z uczestniczek.

  Biegający po ulicach w biało-czerwonych opaskach uczestnicy gry, a także aktorzy, którzy wcielili się w role powstańców, wzbudzali zainteresowanie mieszkańców Białogardu.

  - Powstańcy zwracali na siebie uwagę przechodniów, co być może wielu z nich skłoni do zadumy i do uczestniczenia w popołudniowych obchodach rocznicowych - dodaje M. Wasilewski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół