• facebook
 • rss
 • 63 minuty chwały

  Mateusz Sienkiewicz

  dodane 01.08.2015 22:06

  Obecność najstarszego w Polsce pomnika bohaterów powstańczej Warszawy zobowiązuje. Dlatego po raz trzeci słupszczanie zorganizowali wielką, militarną inscenizację.

  Przez całą sobotę spacerując ulicami Słupska, można było poczuć się jak w Warszawie w 1944 roku. Krążące pojazdy wojskowe, powstańcy kolportujący prasę podziemną, a nawet strzelaniny na przystankach autobusowych - tak właśnie rozpoczęły się obchody 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

  Główne uroczystości zorganizowano jednak w sąsiedztwie pomnika poświęconego powstańcom. To właśnie tu odprawiono polową Mszę św., a także oddano hołd poległym w walce. Chwilę później rozpoczęła się regularna bitwa. Prawie setka wolontariuszy - rekonstruktorów oraz zwykłych mieszkańców Słupska - przedstawiła zgromadzonym inscenizację wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku.

  Powstańcy zdobyli jeden z niemieckich budynków (zaaranżowany do tego celu Młodzieżowy Dom Kultury), przypuścili szturm na siedzibę I Liceum Ogólnokształcącego. Nie zabrakło też desantu z drugiego brzegu Wisły, czyli... Słupi. Powstańcy próbowali także wedrzeć się do kanałów, ale ich próba została udaremniona przez wojska okupanta.

  - Poczułem się jak w sierpniu 1944 roku. Kiedy próbowałem przeładować broń, ostatni pocisk zaciął mi się w karabinie. Musiałem się wycofać - mówi Marcin, który co roku bierze udział w inscenizacji. Jego kolega "walczył" po raz drugi. I choć przyznaje, że nie jest przekonany do słuszności tego zrywu, w ten sposób oddaje cześć bohaterom.

  - Tutaj wszystko się pali od miotacza ogniem, a tu jeszcze się rusza Niemiec - przeżywa nastolatek, przewracając zdjęcia w aparacie. Jak mówi - było trochę huku, ale warto było przyjść. Dla niego to wielkie przeżycie, bo choć jest Polakiem, to na co dzień mieszka w Szwajcarii.

  Jego zdanie podzielają inni widzowie. Choć narzekają na hałasy związane z wybuchami, twierdzą, że inscenizacja to doskonała lekcja historii. - Można czytać książki, ale żeby poczuć tę atmosferę, trzeba to zobaczyć. A takie działania pomagają - mówi mężczyzna, który na inscenizację przyszedł z synkiem. Wtóruje mu słupszczanka, która przyznaje, że miała wrażenie, iż przeniosła się w czasie. 

  63-minutowa inscenizacja życia w wojennej Warszawie oraz pokazanie walk powstańczych zyskały nie tylko przychylność mieszkańców. Słupskie obchody rocznicy wybuchu zrywu niepodległościowego z 1944 r. jako jedne z niewielu w Polsce zyskały honorowy patronat Muzeum Powstania Warszawskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół