• facebook
 • rss
 • Ministranci na wojnie. Balonowej

  Katarzyna Matejek

  dodane 13.08.2015 01:18

  W Bornem Sulinowie rozpoczęła się druga tura rekolekcji letnich dla ministrantów.

  Pierwsza, zgromadziła 34 gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na drugą skierowaną do młodszych chłopców, przybyło 80 uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Rekolekcje składają się z 10 dni formacyjnych podejmujących temat "Święte dzieci". - Chcemy chłopcom pomóc zrozumieć, co znaczy być dzieckiem patrząc na to z Bożej perspektywy - informuje ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży i ministrantów. - Każdy dzień jest spotkaniem z postacią jednego świętego. Prezentujemy ministrantom święte sylwetki ich rówieśników, na przykład Dominika Savio czy José Sáncheza del Río.

  Każdego dnia ministranci będą uczestniczyli we Mszy św. oraz uczyli się liturgii. - Przygotowaliśmy zajęcia pod nazwą "szkoła liturgii". Towarzyszy nam trzech kleryków z koszalińskiego seminarium, którzy przeprowadzą warsztaty dotyczące podstaw posługi ministranckiej - dodaje duszpasterz.

  Organizatorzy przewidzieli w programie dużo czasu na sport i zabawę. Już pierwszego dnia na terenie należącym do szkoły, w której odbywają się rekolekcje, rozpętała się wojna balonowa. W kolejnych nie zabraknie atrakcji militarnych, przejażdżki amfibią, a nocą - podchodów.

  Rekolekcje to forma integracji wspólnoty ministranckiej. - Większość chłopców pochodzi z małych miejscowości - wyjaśnia ks. Zaniewski. - W takich małych parafiach, gdzie posługuje tylko jeden ksiądz, niekiedy trudno jest zorganizować ministrantom wakacyjny wypoczynek, jak to udaje się w dużych parafiach miejskich. Dlatego proponujemy im "wakacje z Panem Bogiem", które jednocześnie są formacją ministrancką. Ale też integrują ministrantów z całej diecezji w jedną dużą wspólnotę.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół