• facebook
 • rss
 • Rower duch

  Katarzyna Matejek

  dodane 04.09.2015 15:29

  Poświęcony jest 64-letniej Elżbiecie, rowerzystce potrąconej śmiertelnie 27 sierpnia przez samochód na jednym z koszalińskich przejść dla pieszych.

  Rower widmo stanął nieopodal miejsca wypadku w Koszalinie, na ul. Fałata, w pobliżu skrzyżowania z ul. Szenwalda. Jest pomalowany w całości na biało i jako jeden z wielu podobnych rowerów w Polsce zwanych "ghost bike" ma upamiętniać rowerzystów, którzy zginęli w wypadkach drogowych. Ten koszaliński posiada etykietę z informacją o koszaliniance.

  - Rower widmo to tradycja kultywowana w wielu krajach europejskich, także w Polsce, m.in. w Łodzi i Poznaniu - mówił do zebranych na krótkiej konferencji prasowej Jacek Wezgraj z Koszalińskiej Inicjatywy Rowerowej. - Ten, który stawiamy dzisiaj, jest z jednej strony upamiętnieniem rowerzystki, która, jak zeznają niektórzy świadkowie, została potrącona nie ze swojej winy i najprawdopodobniej zginęła, przeprowadzając prawidłowo rower przez przejście dla pieszych, ponieważ kierowca nie dostosował prędkości pojazdu do warunków na drodze. Z drugiej strony jest to przestroga dla wszystkich poruszających się po mieście. Miasto to nie autostrada, ulice to nie tory wyścigowe. Uczestnicy ruchu są wszędzie dookoła: piesi, rowerzyści, motocykliści. Jeśli kierowcy nie będą stosować się do zasad bezpieczeństwa, to takie przykre sytuacje będą się zdarzać. Mamy nadzieję, że to jest pierwszy i ostatni rower, który postawiliśmy. Że będzie zwracał uwagę, przypominał o tej sytuacji i zachęcał do refleksji.

  Na spotkaniu obecna była także rodzina poszkodowanej rowerzystki.

  Organizatorami wydarzenia jest Koszalińska Inicjatywa Rowerowa i Stowarzyszenie Roweria.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół