• facebook
 • rss
 • Koncerty, spektakle i... jabłka w miodzie

  Karolina Pawłowska

  dodane 03.10.2015 11:06

  Cztery dni wrażeń filmowych, fotograficznych, literackich, muzycznych, a nawet kulinarnych - w Słupsku trwają Dni Kultury Żydowskiej.

  Spotkania z kulturą żydowską przygotowano w mieście nad Słupią po raz 13. W ramach tegorocznej edycji imprezy odbył się m.in. koncert „Ulica Mandelsztama” Ryszarda Leoszewskiego, a także otwarto wystawę fotograficzną „Byli - pamiętamy - są”. Wczorajszego wieczoru w Teatrze Rondo zaprezentowano „Zapalam święcę, nasłuchuję” Marka Branda, która opowiada historię młodej Kaszubki przechowującej przez 6 lat w piwnicy swojego żydowskiego chłopaka, zaś po spektaklu odbył się wykład połączony z praktycznym poznawaniem zwyczajów żydowskich.

  - Opowiadamy o kulturze, która zniknęła z powierzchni ziemi i dzisiaj żyjemy na jej gruzach. Współczesna Polska jest właściwie monolitem. O multikulturowości możemy mówić jedynie w kontekście muzeum - oglądamy budynki, materialne ślady, które pozostały w przestrzeni nas otaczającej. Możemy tylko patrzeć. Staramy się więc pokazać kulturę żydowską na różnych płaszczyznach. Także przez kuchnię. Dzielenie się posiłkiem przełamuje stereotypy, przy stole łatwej nam się spotkać - mówi Maciej Swornowski ze Słupskiego Ośrodka Kultury.

  Joanna Katarzyńska-Zientala, która poprowadziła warsztaty, zaprosiła uczestników do poznania jednego żydowskich świąt.

  - Rosz Haszana to nowy rok, ale obchodzony nieco inaczej niż w kulturze europejskiej z szampanem i balonikami. W tradycji żydowskiej jest to czas rozrachunku, trzeba się w pewnym sensie wyspowiadać przed sobą i przed Bogiem z tego, co się robiło. Nazywane jest nawet sądnym dniem - opowiada pani Joanna.

  Świętuje się go przede wszystkim w synagodze, ale ma też właściwe dla siebie kulinaria.

  - Je się jabłka polane miodem, które symbolizują harmonię przyszłego roku, albo chałkę, także maczaną w miodzie, czyli raczej na słodko. Kulinariami Żydzi próbują sobie osłodzić ten trudny dzień - wyjaśnia.

  Dzisiaj o godz. 15 w kinie „Rejs” rozpoczną się pokazy pofestiwalowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie motywy”. Przez dwa weekendowe dni będzie można zobaczyć zarówno pełne metraże, jak i dokumenty poświęcone historii, czasom współczesnym i kulturze. Na zakończenie przeglądu, w niedzielę o godz. 18, w kawiarni „Kafeina” rozpocznie się spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą, autorką książki „Księga kobiet - kobiety Księgi”. Do 8 października w „Kafeinie” można oglądać także wystawę fotograficzną „Byli - pamiętamy - są”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół