• facebook
 • rss
 • Zanim wejdą na pokład

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 03.10.2015 16:04

  W Darłowie odbyło się ślubowanie pierwszych klas Zespołu Szkół Morskich, najstarszej tego typu szkoły w Polsce.

  Uroczystości święta szkoły rozpoczęły się 3 października o godz. 10 Mszą św. w darłowskim kościele Mariackim. W wypełnionej po brzegi świątyni stawiło się kilkuset uczniów, rodziców i grono pedagogiczne szkoły. Podczas Eucharystii uczniowie odczytali akt zawierzenia swojej szkoły Matce Bożej.

  "Dziś składamy Tobie hołd i dziękujemy za wszystkie lata opieki nad Zespołem Szkół Morskich w Darłowie i pod Twoją obronę uciekamy się, niezawodna Nauczycielko i Wychowawczyni" - odczytała jedna z uczennic w imieniu swoich kolegów i koleżanek. "Tobie oddajemy dyrekcję, byłych i obecnych nauczycieli, wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów. Naucz nas odpowiedzialności za losy świata i naszej ojczyzny. Naucz nas tworzenia takiej kultury i cywilizacji, która opierając się na prawach Bożych, służyłaby człowiekowi" - wybrzmiały słowa aktu zawierzenia.

  Uczniowie ofiarowali też bursztynowy różaniec, który złożyli u stóp figury Matki Bożej Fatimskiej.

  Po Mszy św. na placu przed ratuszem uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Po nim, wraz z pozostałymi uczniami, ubrani w galowe mundury, przeszli w defiladzie ulicami miasta.

  Podobna uroczystość odbyła się 2 października w Kołobrzegu.

  Darłowski Zespół Szkół Morskich to najstarsza szkoła średnia tego typu w Polsce. Powstała w roku 1947. Jest jedyną taką placówką, która ma swój własny statek szkoleniowy "Franek Zubrzycki II".

  Ukończyło ją już ponad 4 tys. absolwentów. Szkoła kształci m.in. przyszłych mechaników okrętowych, nawigatorów, logistyków.

  Nasz materiał o statku szkoleniowym "Franek Zubrzycki II" - TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół