• facebook
 • rss
 • Uwaga na "Zapałkę". Wciąga

  Katarzyna Matejek

  dodane 01.11.2015 20:09

  W uroczystość Wszystkich Świętych wolontariusze nie próżnowali. Ci najmłodsi, z Caritasu, wespół z opiekunami Szkolnych Kół Caritas pełnili dyżury na cmentarzach i przy kościołach, by wspomóc ogólnopolską kampanię "Zapałka nie ogrzeje".

  Czwartoklasistki z siedemnastki Ola Mateusiak i Klaudia Drzewińska od dwóch godzin stoją nieopodal bramy wejściowej na koszalińską nekropolię. Od roku są wolontariuszkami SKC i dobrze wiedzą, że zbierają na opał dla biednych. Ola nie narzeka na temperaturę otoczenia w swoim domu, bo u niej grzejniki są zawsze ciepłe, ale u Klaudii są piece węglowe i czasem zdarza się, że jest chłodno, zanim piec się rozgrzeje. - Kiedy przychodzimy do domów biednych ludzi i w czymś im pomagamy, to widzę, jak się cieszą. Bardzo lubię z nimi rozmawiać. To mnie wciągnęło. Patrzę w te oczy i widzę, że oni się z tego naszego pomagania cieszą - powiedziała.

  - Chciałabym, żeby ludzie biedni nie marzli zimą - dodaje jej bliźniacza siostra Kinga, zbierająca datki w innej części cmentarza. Temu siostrzanemu zapałowi do wolontariatu przyklaskują rodzice. - Bardzo miło jest wiedzieć, że twoja córcia pomaga - cytuje ich pochwały Kinga.

  Emilia Raczyńska, nauczycielka z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, również dostrzega ten dziecięcy zapał do pomagania. Od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczora jej uczniowie spędzili po kilka godzin na cmentarzu. Dociera do nich argument, że ktoś ma zbyt zimno w domu. - Są bardzo chętni do pomocy - mówi E. Raczyńska. - Wystarczy tylko rzucić hasło i idą pomagać. Nie trzeba ich nawet specjalnie zachęcać.

  Akcje dobroczynne podejmowali także wolontariusze lokalnych hospicjów. Na cmentarzu w Darłowie wolontariusze i samorządowcy wsparli hospicjum Caritas im. Bp. Czesława Domina w Darłowie. Na cmentarzu w Koszalinie było aż żółto od koszulek z logo hospicjum im. Maksymiliana Kolbego. Podobne akcje odbyły się w Pile, Szczecinku i powiecie kołobrzeskim.

  Patronem akcji "Zapałka nie ogrzeje" jest ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół