• facebook
 • rss
 • Patron koszalińskiej kultury

  Katarzyna Matejek

  dodane 06.11.2015 22:38

  Zakończyły się Koszalińskie Dni Kultury Chrześcijańskiej, obchodzone pod hasłem "Święty Jan Paweł II - patron naszych czasów".

  To do jego postaci odniósł się bp Edward Dajczak w wieńczącej cykl Eucharystii w koszalińskiej katedrze. - Dobrze jest, gdy przywołujemy ludzi, którzy dla historii świata są ważni, bo wyznaczają kierunki, po których nikt inny chodzić się nie odważył - powiedział na rozpoczęcie liturgii bp Dajczak.

  - Dzisiaj stajemy przed medytacją nad człowiekiem, prowadzeni przez kogoś, kto był zdolny do przekraczania granic - mówił biskup w kazaniu o determinacji Jana Pawła II, by wypełnić dane mu powołanie. Nawiązał też do jego papieskiego wezwania "Nie lękajcie się", które tak samo jak u progu pontyfikatu Jana Pawła II jest aktualne i dzisiaj. - Tym zaś, co trzeba ciągle przywoływać, jest odwaga wiary.

  Muzyczną oprawę Mszy św. przygotowały połączone chóry kościelne pod dyrekcją Marii Dąbrowskiej.

  Był to już 23. cykl koszalińskich imprez i wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych.

  Jak co roku nie zabrakło spotkań z pięknym słowem. Swój wieczór mieli koszalińscy poeci, Miłośnicy Pięknego Słowa z Klubu Przykatedralnego, Zespół Proscenium z programem „Roman Brandstaetter o Fryderyku Chopinie". Miłośnicy tkactwa mogli obejrzeć wystawę gobelinów i batików Zofii Szreffel, połączoną z Wieczorem metafizycznym Jana Wyrwasa.

  Zamiłowaniem do sztuki wykazali się także najmłodsi - uczestnicy XII konkursu plastycznego "Mój Kościół na Pomorzu” (piszemy o tym tutaj) oraz X edycji Turnieju Recytatorskiego Twórczości Religijnej.

  W ramach Koszalińskich Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyło się na Politechnice Koszalińskiej Seminarium naukowe pt. „Etyka w polityce - troska o dobro wspólne” z udziałem bp. Krzysztofa Zadarki (można o tym przeczytać tutaj).

  Elementem modlitewnym Dni była Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Różaniec odmawiane kolejno w różnych świątyniach miasta, a także przed pomnikiem Powstańców Listopadowych.

  Patronat honorowy nad XXIII Koszalińskimi Dniami Kultury Chrześcijańskiej objął biskup ordynariusz Edward Dajczak. Organizatorem był Klub Inteligencji Katolickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół